Rekompensaty dla producentów owoców jagodowych za rok 2023
Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wnosi o wprowadzenie refundacji dla producentów owoców jagodowych, która zrekompensuje poniesione nakłady przy prowadzeniu upraw i bardzo niskie ceny na skupach w roku 2023.
Poniżej zamieszczamy stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 3.04.2024 r. w sprawie wprowadzenia rekompensaty dla producentów owoców jagodowych za rok 2023.
Zarząd Lubelskiej izby Rolniczej wnosi o wprowadzenie refundacji dla producentów owoców jagodowych, która zrekompensuje poniesione nakłady przy prowadzeniu upraw i bardzo niskie ceny na skupach w roku 2023.
Plantatorzy owoców jagodowych (malina, jeżyna, borówka wysoka, agrest, aronia, porzeczka, jagoda kamczacka, truskawka, poziomka) na początku roku 2023 zmierzyli się z rekordowo wysokimi kosztami utrzymania plantacji związanymi z ochroną roślin i nawożeniem, a poczynione inwestycje nie przyniosły zwrotu kosztów przez bardzo niskie ceny na skupie. Producenci mieli trudności z pozyskaniem pracowników i niejednokrotnie decydowali się na pozostawianie ich bez zbioru. Nakłady związane z pracą roczną w uprawie owoców stanowią już ponad 50% kosztów bezpośrednich i stale rosną.
Na trudną sytuację w branży przyczynił się import owoców miękkich z Ukrainy, który zalał nasz krajowy rynek destabilizując ceny oraz spowodował trudności ze zbytem.
Wnosimy o uruchomienie procedur związanych z zatrzymaniem napływ owoców jagodowych z Ukrainy i innych krajów spoza Unii Europejskiej, który zabezpieczy ten rynek na przyszłe lata przed kryzysem braku opłacalności. Pragniemy zaznaczyć, że Polska jest czołowym producentem i eksporterem owoców jagodowych w Unii Europejskiej, a sam region Lubelszczyzny jest zagłębiem tych owoców. Obecnie rolnicy żyją w niepewności bo brak rentowności może zmusić ich do usuwania plantacji, a tym samym doprowadzi do zubożenia gospodarstw, braku dochodów i zachwiania gospodarki rolno-spożywczej.
Zarząd Lubelskiej lzby Rolniczej proponuje, aby nowa rekompensata była przyznana do areału uprawy, którą rolnik zadeklarował na 2023 rok we wniosku obszarowym bez uwzględnienia plonu oraz bez przedstawiania faktur sprzedaży.