Zrównoważona produkcja owoców i… wiatraki
Które europejskie państwo warto odwiedzić, by dowiedzieć się czegoś o zrównoważonej i ekologicznej produkcji owoców? Z pewnością Holandię! Osobiście przekonali się o tym sadownicy, którzy wyjechali do kraju wiatraków w ramach kampanii „Czas na zrównoważoną produkcję owoców”.
Wizyta studyjna odbyła się w dniach 09-12.06.2024 r. i była jednym z działań kampanii informacyjnoedukacyjnej „Czas na zrównoważoną produkcję owoców” realizowanej przez Związek Sadowników RP. Głównym celem projektu jest przekazywanie sadownikom z Polski, Niemiec i Austrii rzetelnej wiedzy na temat produkcji integrowanej, „zero pozostałości” i ekologicznej.
Pierwszego dnia wizyty delegacja odwiedziła ośrodek badawczy Wageningen Plant Research Centre w Randwijk. Ośrodek ściśle współpracuje ze znanym holenderskim uniwersytetem w Wageningen (Wageningen University & Research), który poświęca się badaniu środowiska oraz żywności i jej zdrowia. Na miejscu z grupą spotkała się badaczka i kierowniczka ośrodka Pani Marianna Groot. Po wygłoszeniu prezentacji szkoleniowej nastąpiło zwiedzanie przynależących do Wageningen Plant Research Centre sadów, gdzie przeprowadzane są eksperymenty naukowe.
Tego samego dnia delegacja spotkała się Josem de Wit, pracownikiem firmy i szkółki Fruitconsult. Przedsiębiorstwo ściśle współpracuje z ośrodkiem badawczym Wageningen Plant Research w Randwijk, dodatkowo zajmując się udzielaniem eksperckich porad sadownikom w całej Europie z zakresu zrównoważonych metod produkcji owoców. I w tym przypadku grupa odbyła szkolenie w siedzibie firmy oraz zwiedziła należące do niej uprawy, w czym nie przeszkodziła głodnym wiedzy sadownikom z Polski nawet kapryśna holenderska pogoda.
We wtorek 11.06.2024 r. delegacja udała się do Marknesse i Emmerloord, by odbyć spotkania w kolejnych szkółkach. W Marknesse odwiedziła Fruitbedrijf Masteling – gospodarstwo, producenta i szkółkę zarazem, specjalizującą się w uprawach takich odmian jabłek jak Jonagold, Golden czy Elstar. Na miejscu powitali ich Thjis Kraaijeveld i Andrzej Styla, dzięki którym uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć owoce pracy firmy na własne oczy podczas zwiedzania sadów – i to w urokliwej wizualnej oprawie otaczających gospodarstwo holenderskich pól. Ostatnim przystankiem podróży była wizyta w Emmerloord, gdzie mieści się siedziba szkółki Fairplant. To miejsce prowadzenia sadowniczych upraw, ale i eksperymentów w celu pozyskania wysokiej jakości odpornych na niesprzyjające warunki atmosferyczne i choroby roślin. Specjalizuje się w dostarczaniu podkładek ponad 50 odmian owoców, a przy tym zajmuje ich dostawą do krajów z różnych zakamarków globu. Po części teoretycznej przyszedł czas na zwiedzanie firmy i sadów. Tam członkowie delegacji mieli okazję poznać sekret sadowniczych sukcesów przedsiębiorstwa i przyjrzeć się z bliska wysokiej jakości materiałowi szkółkarskiemu. I tu swą rozległą sadowniczą wiedzą dzielili się ściśle współpracujący z Fruitbedrijf Masteling Thijs Kraaijeveld oraz Andrzej Styla.