Popyt na polskie borówki jest bardzo wysoki
Sezon na polskie borówki w tym roku rozpoczął się z wyprzedzeniem. Jak mówi Sandra Stefaniak-Syguła, współwłaścicielka firmy Berrytrade, handel polskimi jagodami ruszył już 24 czerwca, co stanowi o dwa tygodnie wcześniejszy start niż w roku ubiegłym. "Dla nas sezon borówki polskiej rozpoczął się 24 czerwca, czyli około dwa tygodnie wcześniej niż początek sezonu 2023. Jak dotąd był to dla nas bardzo dobry sezon pod względem jakości; polskie borówki niektórych odmian mają duży potencjał w zakresie transportu na duże odległości. Dzięki temu czynnikowi stopniowo rozwijamy sprzedaż do krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Te rynki są w tym sezonie naszym celem, podobnie jak Niemcy" – mówi Stefaniak-Syguła.
Wyzwania pogodowe i ich wpływ na plony
Tegoroczne warunki pogodowe miały istotny wpływ na polskie borówki. Stefaniak-Syguła zauważa, że zarówno wiosenne przymrozki, jak i wahania temperatur negatywnie wpłynęły na niektóre odmiany: "Warunki pogodowe miały wpływ na borówki w tym roku. Nie tylko wiosenne przymrozki, ale także amplitudy temperatur w okresie wiosennym w ogóle. Negatywnym efektem była mniejsza kalibracja odmiany Duke na niektórych plantacjach, trend, który można zaobserwować również w pewnym stopniu w przypadku odmiany Liberty".
Inwestycje i nowe technologie
Berrytrade, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na polskie borówki, dokonała znaczących inwestycji w nowoczesne technologie. "Przez cały ubiegły rok poczyniliśmy ogromne inwestycje. Przenieśliśmy się do nowoczesnego obiektu o powierzchni chłodniczej ponad 3000 metrów kwadratowych i zakupiliśmy dwa nowoczesne sortery optyczne z obsługą sztucznej inteligencji do borówek, o wydajności ponad 50 ton borówek dziennie" – wyjaśnia Stefaniak-Syguła.
Wysoki popyt na polskie borówki
Obecnie popyt na polskie borówki jest bardzo wysoki, zarówno na rynkach zagranicznych, jak i lokalnie. "Mamy więcej zapytań, niż jesteśmy w stanie obsłużyć, pomimo faktu, że przenieśliśmy się do znacznie większego obiektu i pracujemy nad maszynami o większej wydajności pakowania. Popyt w tym sezonie jest duży, nie tylko ze strony naszych klientów z Niemiec lub Bliskiego Wschodu, ale także lokalnie" – dodaje Stefaniak-Syguła.
Prognozy na sezon
Mimo że sezon na polskie borówki rozpoczął się obiecująco, ostateczne wyniki będą znane dopiero pod koniec sezonu. "Myślę, że będziemy mogli dowiedzieć się, jak wypadły wolumeny w tym sezonie w październiku, gdy sezon na polską borówkę dobiegnie końca. Na razie niektórzy plantatorzy liczą na rekordowo wysokie zbiory w tym sezonie, ale z drugiej strony są plantatorzy, którzy muszą radzić sobie z 30-40% mniejszą ilością owoców niż w zeszłym roku" – stwierdza Stefaniak-Syguła.
Polskie borówki na świecie
Polskie borówki cieszą się coraz lepszą reputacją na międzynarodowych rynkach. "Wizerunek polskich borówek jest w bardzo dobrym miejscu. Chciałabym utrzymać ciągłość z naszymi obecnymi klientami i sprawić, by byli zadowoleni z jakości polskich borówek. Widzę teraz pozytywny trend, ponieważ nasz kraj jest postrzegany jako dostawca zarówno standardowych jakościowo borówek w dużych ilościach, ale także jako świetne źródło borówek najwyższej jakości, które spełnią potrzeby najbardziej wymagających klientów" – podsumowuje Stefaniak-Syguła.
Jak widać tegoroczny sezon borówkowy, mimo wyzwań pogodowych, przynosi wiele obiecujących perspektyw. Dzięki wczesnemu startowi, wysokiej jakości owoców oraz znaczącym inwestycjom w nowoczesne technologie, polskie borówki zdobywają uznanie na nowych, wymagających rynkach. Producentom borówek pozostaje liczyć na sprzyjające warunki i kontynuować starania o utrzymanie wysokiej jakości, aby zaspokoić rosnący popyt zarówno w kraju, jak i za granicą.
źródło: Freshplaza.com