Nowe przepisy dla rolników: Kontrole BHP i prawa pracy warunkiem dopłat

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich. Nowe regulacje wprowadzają mechanizm warunkowości społecznej, uzależniający wysokość wsparcia od przestrzegania krajowych przepisów prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Za ich naruszenie rolnicy będą podlegać sankcjom finansowym.

Nowelizacja w zgodzie z prawem unijnym

Projektowane zmiany wynikają z potrzeby dostosowania polskich przepisów do regulacji unijnych, w szczególności w zakresie mechanizmu warunkowości społecznej. Jak podkreśla MRiRW, ich brak skutkowałby niezgodnością krajowego systemu wsparcia z przepisami UE, co mogłoby wpłynąć na dalsze funkcjonowanie płatności bezpośrednich od 2025 roku.

Obowiązkowe kontrole i możliwe sankcje

Beneficjenci płatności bezpośrednich będą zobowiązani do potwierdzania, że podlegają kontrolom z zakresu prawa pracy i BHP. W przypadku wykrycia naruszeń możliwe będzie nałożenie kar oraz zmniejszenie przyznanych środków. Mechanizm ten obejmie również przypadki, w których uchybienia zostaną stwierdzone po wypłacie dopłat.

Korzyści dla rynku pracy

Ministerstwo argumentuje, że nowe przepisy pozytywnie wpłyną na rynek pracy, szczególnie w sektorze rolnym. Wprowadzenie uzależnienia wysokości dopłat od przestrzegania norm prawa pracy i BHP może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pracowników oraz lepszej ochrony ich praw. Inspektorzy pracy będą przeprowadzać dodatkowe kontrole, co wpłynie na podniesienie standardów w gospodarstwach rolnych.

Więcej procedur dla ARiMR

Zmiany związane z mechanizmem warunkowości społecznej oznaczają również zwiększenie liczby procedur w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Resort zapewnia jednak, że agencja jest przygotowana do wdrożenia nowych zasad. Wnioski o przyznanie płatności będą nadal składane drogą elektroniczną poprzez aplikację eWniosekPlus na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR, co ma uprościć proces i zapewnić jego sprawne funkcjonowanie.

Planowane zmiany w systemie płatności bezpośrednich mają na celu nie tylko dostosowanie polskich regulacji do wymagań unijnych, ale również poprawę warunków pracy w sektorze rolniczym. Nowe przepisy wprowadzone przez MRiRW podkreślają znaczenie przestrzegania prawa pracy i zasad BHP, jednocześnie zwiększając nadzór nad ich stosowaniem. Ostateczny kształt regulacji będzie jednak zależał od dalszego procesu legislacyjnego.

źródło: prawo.pl

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X