Nowe przepisy dla rolników: Kontrole BHP i prawa pracy warunkiem dopłat

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich. Nowe regulacje wprowadzają mechanizm warunkowości społecznej, uzależniający wysokość wsparcia od przestrzegania krajowych przepisów prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Za ich naruszenie rolnicy będą podlegać sankcjom finansowym.

Nowelizacja w zgodzie z prawem unijnym

Projektowane zmiany wynikają z potrzeby dostosowania polskich przepisów do regulacji unijnych, w szczególności w zakresie mechanizmu warunkowości społecznej. Jak podkreśla MRiRW, ich brak skutkowałby niezgodnością krajowego systemu wsparcia z przepisami UE, co mogłoby wpłynąć na dalsze funkcjonowanie płatności bezpośrednich od 2025 roku.

Obowiązkowe kontrole i możliwe sankcje

Beneficjenci płatności bezpośrednich będą zobowiązani do potwierdzania, że podlegają kontrolom z zakresu prawa pracy i BHP. W przypadku wykrycia naruszeń możliwe będzie nałożenie kar oraz zmniejszenie przyznanych środków. Mechanizm ten obejmie również przypadki, w których uchybienia zostaną stwierdzone po wypłacie dopłat.

Korzyści dla rynku pracy

Ministerstwo argumentuje, że nowe przepisy pozytywnie wpłyną na rynek pracy, szczególnie w sektorze rolnym. Wprowadzenie uzależnienia wysokości dopłat od przestrzegania norm prawa pracy i BHP może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pracowników oraz lepszej ochrony ich praw. Inspektorzy pracy będą przeprowadzać dodatkowe kontrole, co wpłynie na podniesienie standardów w gospodarstwach rolnych.

Więcej procedur dla ARiMR

Zmiany związane z mechanizmem warunkowości społecznej oznaczają również zwiększenie liczby procedur w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Resort zapewnia jednak, że agencja jest przygotowana do wdrożenia nowych zasad. Wnioski o przyznanie płatności będą nadal składane drogą elektroniczną poprzez aplikację eWniosekPlus na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR, co ma uprościć proces i zapewnić jego sprawne funkcjonowanie.

Planowane zmiany w systemie płatności bezpośrednich mają na celu nie tylko dostosowanie polskich regulacji do wymagań unijnych, ale również poprawę warunków pracy w sektorze rolniczym. Nowe przepisy wprowadzone przez MRiRW podkreślają znaczenie przestrzegania prawa pracy i zasad BHP, jednocześnie zwiększając nadzór nad ich stosowaniem. Ostateczny kształt regulacji będzie jednak zależał od dalszego procesu legislacyjnego.

źródło: prawo.pl

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #4 Arkadiusz 2025-02-25 17:58
Ukraińce wiedzą najlepiej do kogo dzwonić jeżeli rolnik nie przestrzega praw pracownika. Kontrole są zbędne
Cytować
+2 #3 Romek 2025-02-25 10:42
Tak karac zwykłych rolników i pracowników to to państwo potrafi brutalnie ale w firmie która zatrudnia kilkaset osób w samej tylko Polsce i nagminnie łamie prawa pracowników, pomimo już wielu skarg szczególnie jej byłych już pracowników, jakoś nie potrafi wszcząć kontroli, bo państwowa firma z tej samej branży robi przecież "grubsze numery" i całość personelu od wielu lat zatrudnia na śmieciowych umowach b2b, z łamaniem zasad odpoczynku, to jak tu w ogóle ruszać firmę z poza Polski.A i tak potencjalne kary są może poważne dla mikroprzedsiębiorców polskich ale tego przewoźnika są po prostu śmiesznie małe, to robią co chcą. To państwo nazywane czasem Polską nie wie jak radzić sobie z patologią bogatych firm ale jest bezwzględne dla Polaków rolników i przedsiębiorców i nigdy nie jest winne bo jak nie unia to rosja, jak nie rosja to ameryka i nigdy nic nie mogą zrobić
Cytować
+2 #2 Guest 2025-02-24 22:59
Cytuję Guest:
Rolnik jak nie przestrzega norm pracy i bhp, to po poprostu nie ma pracowników. ,,Poczta pantoflowa" na Ukrainie, to potęga. Ja widzę, to tak: szukaja pieniędzy u chłopa.



Wszędzie szukają bo po 8 latach dobrobytu na kredyt kasa pusta
Cytować
+6 #1 Guest 2025-02-24 14:39
Rolnik jak nie przestrzega norm pracy i bhp, to po poprostu nie ma pracowników. ,,Poczta pantoflowa" na Ukrainie, to potęga. Ja widzę, to tak: szukaja pieniędzy u chłopa.
Cytować

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X