Kolejne rekordy w zbiorach jabłek – GUS
Główny Urząd Statystyczny podał wyniki tegorocznych zbiorów jabłek, potwierdzając swoje szacunki o rekordowym ich poziomie. Otóż, według statystyki, zbiór wyniósł 3,6 mln ton, czyli o 14 % więcej niż w sezonie poprzednim. W raporcie czytamy, iż „drzewa i krzewy w większości dobrze zawiązały owoce, a warunki ich dalszej wegetacji były korzystne. Do września owoce na ogół dorastały w sprzyjających warunkach termicznych i wilgotnościowych, jednak przymrozki i nadmierne opady deszczu, jakie wystąpiły w październiku ograniczyły nieco dalszy wzrost”. Nie dowiadujemy się o szkodach poczynionych przez grad.
Ogółem zebrano ok. 4,1 mln ton owoców, tj. 13 % więcej niż w sezonie ubiegłorocznym. Gruszek wyprodukowano ok. 80 tys. ton, śliwek – 110 tys. t. Zbiory wiśni szacuje się na 195 tys. ton (GUS zaznacza, że w tym przypadku ze względów ekonomicznych nie wszystkie owoce zostały zebrane z drzew). Rekordowy wynik osiągnęły także czereśnie – ok. 54 tys. ton.
Produkcje brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich jest zbliżona do ostatniego wyniku, tj. 21 tys. ton.
Owoców jagodowych zebrano 0,6 mln ton, o około 10% więcej od produkcji uzyskanej w roku 2015. Spadek odnotowała jedynie truskawka, ze względu na niekorzystne warunki wegetacji. Tegoroczny wynik to 197 tys. ton. Produkcja porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) wynosi ok. 166 tys. t (poziom nieco wyższy od ubiegłorocznego). Pomimo niskich cen porzeczki nadal obserwuje się powiększanie powierzchni tych upraw. Wzrastają także nasadzenia malin, chociaż ze względu na ubiegłoroczną suszę nie odnotowano rekordowej produkcji i klasuje się ona na poziomie 125 tys. ton, tj. o ponad 50% wyżej od bardzo słabej produkcji ubiegłorocznej. Produkcja agrestu – ok. 12 tys. t. Zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych zostały ocenione na blisko 70 tys. t, to jest o ok. 13% więcej od uzyskanych w roku ubiegłym.
Źródło: GUS
Komentarze