Deficyt jabłek na niemieckim rynku – szczególnie przemysłowych
Jak informuje landwirtschaft-bw.info, tegoroczna produkcja jabłek w Unii Europejskiej ma wynieść 9,3mln ton, co oznacza, że będzie mniejsza o 21 % w porównaniu do ubiegłorocznej (11,779 mln ton). Dla Niemiec, najniższa wydajność od czasu zjednoczenia prognozowana jest na poziomie 555 000 t (-46%) (zgodnie z raportem Agencji Państwowej Agencji Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich – LEL).
Szczególnie ucierpiało południe kraju, gdzie niewiele sadów chronionych było zraszaniem nadkoronowym. Dwie trzecie zwykłych zbiorów zostało również zniszczone w Badenii-Wirtembergii. Szczególnie poszkodowane są uprawy Jonagoldów. W okolicach Jeziora Bodeńskiego odmiany te poniosły straty na poziomie 90% , a jabłka, które zostały na drzewach są przerostami. Tylko 10 % będzie nadawało się na rynek owoców deserowych. Inne odmiany, takie jak Elstar i Gala, w zależności od okresu trwałości produktu, muszą znajdować się w obrocie do maja, przez co może się okazać, że handel będzie wówczas trudny.
Badenia-Wirtembergia, która zazwyczaj produkuje 150% tego, co sama je, w drugiej połowie sezonu uzależniona będzie od importu. Przy konsumpcji około 150 000 ton jabłek rocznie, trzeba będzie zrekompensować deficyt podaży w wysokości 50 000 ton lub zapełnić go innymi owocami.
W pierwszej połowie sezonu organizacje producenckie próbują ograniczyć straty dochodowe swoich członków cenami. Jabłka deserowe osiągnęły ceny średnio 100 euro / dt (100 euro za 100 kg), czyli o 50% więcej niż przed rokiem. Ze względu na skutki przymrozków i gradobicia zakłada się, że udział owoców 2 klasy drugiej będzie powyżej średniej. Wzrost cen jest odpowiednio niższy, do tej pory osiągnięto 50 € / dt (+ 35%). Warto zauważyć, czy konsumenci są gotowi kupić jabłka z wadami optycznymi.
Jednak, przez niepewność co do możliwości sprzedażowych może okazać się, że towary 2 klasy będą przekazywane do przetwórstwa. W tym sektorze osiąga się rekordowe ceny w przedziale 20-25 EUR/dt, co oznacza wzrost o 185% w stosunku do roku ubiegłego, kiedy wypłacono jedynie 7,5 EUR/dt. Może to być opłacalne dla producentów, ponieważ oszczędza koszty sortowania, przechowywania i wprowadzania do obrotu i nie pociąga za sobą ryzyka cenowego.
Brak jabłek w południowych Niemczech jest szczególnie widoczny w przypadku owoców przeznaczanych na koncentrat. Transport koncentratu z oddalonych miejsc jest zwykle nieopłacalny. W związku z tym przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem są bardziej skłonne zapłacić wyższą cenę producentom, aby skłonić ich do dostaw towaru.
Źródło: landwirtschaft-bw.info