Tegoroczne problemy z jakością – Marcin Piesiewicz, AgroFresh Consulting
Zbiory zbliżają się ku końcowi. W tym sezonie, w centralnej Polsce były duże starty w plonie po przymrozkach. Owoce mają różne uszkodzenia między innymi: języki promrozowe, obrączki oraz ordzawienia. Również w bardzo dużym nasileniu wystąpiły dwie choroby fizjiologiczne Gorzka plamistość podskórna na odmianach takich jak Szampion i cała grupa Jonagoldów oraz Szklistość miaższu szczególnie na odmianie Gloster.
GPP powstaje na skutek niedoboru wapnia w owocach, a dokładniej przyczyną jest zbyt wysoki stosunek potasu do wapnia, co charakterystyczne jest dla jabłek z młodych drzew, dużych owoców i zbyt wcześnie zebranych. Inne czynniki przyczyniające się do powstawania choroby to silny wzrost wegetatywny, wysoki stosunek liczby liści do liczby owoców, intensywne opady lub zastosowanie nawadniania przed zbiorem, wysoka temperatura w czasie wegetacji oraz niewłaściwe nawożenie.
Powstawanie szklistości miąższu – do zmian w miąższu dochodzi, kiedy przestwory międzykomórkowe ulegają wysyceniu sokiem zawierającym sorbitol. Jest to podstawowy węglowodan transportowany z liści do owoców, gdzie jednocześnie ulega przetworzeniu na fruktozę. Znajdujący się w przestrzeniach międzykomórkowych sorbitol prowadzi do powstania alkoholu etylowego i aldehydu octowego, a te związki w podwyższonym stężeniu są toksyczne dla tkanek owoców, powodują ich brązowienie i rozpad. Zmiany chorobowe mogą być widoczne również na powierzchni owoców w postaci rozmytych, ciemniejszych plam.
tekst i zdjęcia: Marcin Piesiewicz
Doradztwo Przechowalnicze AgroFresh Consulting
Zapraszamy do odwiedzenia profilu AgroFresh na facebook-u: https://www.facebook.com/przechowalnictwo/
fot. 1 Języki pomrozowe
fot.2 Obrączka pomrozowa
fot.3 Ordzawienia owoców
fot.4 Gorzka plamistość podskórna
fot. 5 Szklistość miąższu