ŚIR: Należy wstrzymać dotacje na zakładanie nowych sadów

 

Kolejne mechanizmy wsparcia z tytułu rosyjskiego embargo, wstrzymanie dotacji na zakładanie nowych sadów, a także środki na budowę i modernizację chłodni – to zdaniem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej propozycje, które mogą polepszyć sytuację polskich sadowników.

Świętokrzyska Izba Rolnicza skierowała do unijnego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phila Hogana propozycje w sprawie rozwiązania trudnej sytuacji polskich sadowników.  Zdaniem ŚIR konieczne jest uruchomienie nowego programu wsparcia w związku z kryzysem wywołanym przez embargo, a także wstrzymanie programu wsparcia na nowe nasadzenia. Środki powinno się natomiast przeznaczyć na redukcję starych nasadzeń, które były sadzone głównie z myślą o rynku rosyjskim. Izba postulowała również o wsparcie budowy nowych i modernizację starych chłodni.

W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa przypomniało, że minister Ardanowski 18 września wystąpił do Phila Hogana z wnioskiem o uruchomienie kolejnego mechanizmu wsparcia dla producentów owoców w związku z embargo. Komisarz Hogan zauważył jednak, że polscy sadownicy uzyskali 49,5 % łącznej kwoty unijnej pomocy udzielanej z tego tytułu i wyraził głębokie przekonanie, że strukturalne zakłócenia równowagi na rynku jabłek powinny zostać wyeliminowane za pomocą odpowiednich dostępnych w ramach WPR (Wspólnej Polityki Rolnej) narzędzi strukturalnych.

Izba postulowała również, aby wstrzymać program wsparcia na nowe nasadzenia, fundusze zaś przeznaczyć na redukcję starych, które były sadzone głównie z myślą o rynku rosyjskim ( abłka odmian dwukolorowych), rekultywację pola oraz na poprawę jakości przechowywania owoców poprzez wsparcie budowy nowych i modernizację starych chłodni. – Ograniczenie produkcji powinno być z rekompensatą z tytułu utraconego dochodu na wzór rezygnacji z uprawy np. buraków cukrowych przez okres minimum 5 lat, grunty te przeznaczyć pod uprawę roślin energetycznych, by nie powodować zakłóceń na innych rynkach rolnych – wyjaśnia ŚIR.

Ministerstwo odpowiedziało, że jeśli chodzi o wstrzymanie udzielania wsparcia na zakładanie nowych sadów, w ministerstwie Rolnictwa prowadzone są analizy dotyczące zastosowania rozwiązania polegającego na wyeliminowaniu zakładania sadów z listy działań objętych dotacjami.

Natomiast w przypadku uzyskania pomocy na infrastrukturę przechowalniczą, to koszty takiej infrastruktury kwalifikują się do wsparcia zarówno w ramach PROW2014-2020, jak i w ramach programów operacyjnych realizowanych przez grupy i organizacje producentów.

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+3 #5 Lukas 2018-11-27 10:18
Pięć lat za późno....jak nie więcej. Jedyne co powinno być to dopłaty bezpośrednie w każdym państwie unii takie same bo bez tego to uciekną wszyscy do miasta i będziemy jeść radjoaktywne syntetyczne śmieci nie jedzenie ,a te wszystkie inne dotacje prędzej czy później prowadzą na skraj przepaści
Cytować
+4 #4 Andrzej 2018-11-26 16:43
Kiedy myślimy o dotacjach do karczowania, to logicznym staje się zaprzestanie dotacji do zakładania...
Cytować
+8 #3 Roman 2018-11-26 16:38
Musztarda po obiedzie..


Panowie z sir ozecie już nie działać pod publikę....takie apele może 10 lat temu przynioslyby skutek....mleko się rozlało


Po 7lataxh tłustych czas na 7lat chudych...i sprawiliśmy to my sami sądząc bez dotacji i bez opamietania
Cytować
+14 #2 pawel 2018-11-26 16:36
nie powonno byc zadnych dotacji w zadnym kraju UE i koniec kropka.
Cytować
+12 #1 Guest 2018-11-26 14:04
Święta racja. Jak już wcześniej mówiliśmy - to już dawno natychmiast, powinno być zrobione, chociaż to dotyczyło nie każdego, ja mam mały sad i nic nigdy nie mogłem absolutnie z niczego skorzystać, a inni dostawali lub co do niedawna dostali tyle że niewiedzieli na co już wydawać. Nie było gospodarności i sprawiedliwości absolutnie w tym naszym dotowaniu do sadownictwa.
Cytować

Powiązane artykuły

Kto jest prawdziwym rolnikiem?

Twarde lądowanie miękkich jabłek

Nie buduj przechowalni, załóż koło gospodyń

X