Konferencja ochroniarska po raz 54.

W Centrum Konferencyjnym Ossa koło Białej Rawskiej 23 i 24 lutego odbyła się 54. Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych tradycyjnie organizowana przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach i firmę Bayer CropScience. Jest ona corocznie przypomnieniem, że sezon ochrony sadów już za pasem i warto usystematyzować i odświeżyć wiedzę.

Będą zmiany
Podczas tegorocznej konferencji dało się zauważyć nastawienie pełne oczekiwania na to co przyniosą najbliższe lata. Zgodnie z dyrektywą 2009/128/WE art. 14 od 1 stycznia 2014 roku normą w UE stanie się Integrowana Produkcja (IP) owoców, w związku z czym czekają nas poważne zmiany w podejściu do ochrony sadów i nie tylko. Obecnie IP ma status „systemu jakości żywności” i może liczyć na wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obecnie obowiązujące rozporządzania dotyczące tej metody produkcji zostaną i utrzymane, a następnie staną się obligatoryjne po 2014 roku.Będą jednak rozszerzone o przestrzeganie zasad higieniczno-sanitarnych przy produkcji, zbiorze i przechowywaniu płodów rolnych, wymogi związane z brakiem pozostałości środków ochrony roślin oraz azotanów i azotynów, a także konieczność nawożenia na podstawie faktycznego zapotrzebowania na składniki pokarmowe określone na podstawie analiz gleby i roślin.

Uwaga kontrole

Organem kontrolnym, podobnie jak w przypadku rolnictwa ekologicznego, będzie upoważniona jednostka certyfikująca.
Mechanizmem regulującym spełnianie norm będzie cross-compliance, czyli system wiążący wysokość uzyskiwanych płatności bezpośrednich ze spełnianiem przez beneficjentów określonych wymogów dotyczących zasad bezpieczeństwa żywności i poszanowania środowiska naturalnego – mówił dr Bogusław Rzeźnicki z Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW podczas 54. Konferencji.
Ważna uwaga dla wszystkich sadowników: od 1 stycznia 2011 roku w ramach cross-compliance obowiązują następujące wymogi, które w każdej chwili mogą być skontrolowane:
- ukończenie szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin;
- badania techniczne opryskiwaczy;
- ewidencja stosowanych środków ochrony roślin;
- stosowanie i przechowywanie środków ochrony roślin.

Warto dodać, że normy unijne w zakresie ochrony roślin są rozbieżne z Memorandum z 26 marca 2008 roku wprowadzonym przez Federację Rosyjską. Dotyczy ona bezpieczeństwa produktów pochodzących ze Wspólnoty wwożonych na jej teren. W świetle jej postanowień certyfikat bezpieczeństwa musi być dołączony do każdej przesyłki zawierającej jabłka, gruszki, truskawki, wiśnie, pomidory lub kapustę pekińską.
Podczas Targów „Zielony Tydzień” w Berlinie w styczniu 2011 roku zaproponowano, aby system jakości żywności jakim jest Integrowana Produkcja, stanowił alternatywę dla certyfikatów bezpieczeństwa w eksporcie owoców z Polski do Federacji Rosyjskiej
– relacjonował przebieg rozmów zastępca dyrektora GIORiN, Dariusz Wiraszka.

W wystąpieniach innych prelegentów dało się wyczuć, że zmiany w produkcji sadowniczej, mimo że będą obowiązywać dopiero za 3 lata, już dziś mają odzwierciedlenie w podejściu do problematyki ograniczenia pozostałości środków produkcji i nawozów w owocach i metod, które mają do tego doprowadzić. Skróty wystąpień będą sukcesywnie publikowane. Zapraszamy do Galerii.
 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X