Procedury dotyczące uzyskania pozwoleń na budowę studni głębinowych trzeba uprościć

 

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wnioskuje o podjęcie działań mających na celu uproszczenie procedur dotyczących uzyskania pozwoleń na budowę studni głębinowych oraz ułatwienie rolnikom dokonywania odwiertów i poboru wody.

Bronisław Węglewski, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, popierając wnioski zgłoszone przez członków Rady, skierował do KRIR pismo z prośbą o ich rozpatrzenie i  dalszą realizację. Zdaniem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, należy podjąć działania mające na celu uproszczenie procedur dotyczących uzyskania pozwoleń na budowę studni głębinowych, ułatwienie rolnikom dokonywania odwiertów i poboru wody.

Jak każda inwestycja budowlana, tak i kopana oraz wiercona studnia głębinowa podlega określonym przepisom adekwatnych do ustawy Prawo budowlane. Jednak to nie wszystko, ponieważ przepisy budowlane dotyczą aspektów technicznych i minimalnych norm odległościowych dla planowanych studni, a więc zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska, natomiast Prawo wodne oraz Prawo geologiczne i górnicze nakazują inwestorowi w określonych sytuacjach uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego:

- gdy pobór wody jest większy niż 5 m³ na dobę,

- głębokość studni głębinowej przekracza 30 m,

- woda pobierana jest na cele gospodarcze,

          oraz opracowania projektu robót geologicznych i zatwierdzenia w starostwie w przypadku wykorzystywania wód głębinowych do innych celów niż potrzeby gospodarstwa domowego. Podjąć działania aby te procedury były opisane wjednej ustawie np. w Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Zdaniem Izby, należy również podjąć działania, aby rolnicy nie ponosili opłat za pobór wody, która z powrotem trafia do ekosystemu i jest wykorzystywana do celów przeciwdziałania suszy i przymrozkom. 

Poza tym, pojawia się wniosek o ułatwienie procedur szacowania szkód spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, by zarówno wnioski o pomoc na skutek suszy jak  i protokoły komisji szacujących straty były uproszczone. Pozwoliłoby to  usprawnić  i przyspieszyć prace nad szacowaniem.

Konieczne jest także opracowanie odpowiedniego systemu obowiązkowych, dotowanych ubezpieczeń. Obecnie system ten dopuszcza  objęcie ochroną tylko części gospodarstwa i rolnicy bardzo często nie ubezpieczają pozostałych upraw z powodu zbyt wysokich cen polis. Należy podjąć działania aby to zakłady ubezpieczeniowe wypłacały rekompensaty za straty spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+1 #5 Janusz 2019-12-09 18:48
Ciekawe kiedy zaczną nam wodomierze na studnie zakładać??
Cytować
+8 #4 Jaablonka 2019-12-06 07:51
Coraz lepiej. Sad z dofinansowaniem, to samo - na wykonanie dołka pod drzewko, umieszczenie go w owym dołku, obsypaniu i obdeptaniu - stos papierów. No i czekanie, aż beneficjent zapomni, na co te papiery w ogóle składał. A jak już w łapki agencja papiery weźmie, to wtedy 2 tygodnie na uzupełnienie braków i jak nie, to rach-ciach wniosek do kosza.
Cytować
+9 #3 dragon 2019-12-06 07:06
Wszystkie regulacje i obciążenia będą wprowadzane , żeby maksymalnie wycisnąć z rolników kasę. Każde niby udogodnienie będzie niosło i niesie kolejne podwyżki i będą zwiększały kontrolę i inwigilację . Firmy w Polsce już ledwie ciągną i zaczynają się zamykać bo koszty i kontrola nie do przejścia podobnie będzie na wsi . Gospodarstwa będą oddawać w nowych ukrytych podatkach coraz więcej. Sorry ale tak chcieliśmy, mówią rolnik mądry ale chyba rzeczywiście będzie to po szkodzie.
Cytować
+1 #2 suchy 2019-12-05 19:57
Może sadownik wyciąć drzewo owocowe bez zgłaszania tego komukolwiek ? To niech mu tak będzie też wolno wywiercić studnię głębinową o głębokości do 30 m. Wszystko na ten temat.
Cytować
0 #1 arek 2019-12-05 19:49
czy trzeba zgłaszać do starostwa wybicie studni na 12 metrów , z której nie będzie pobierane więcej niż 5 m sześcienych wody na dobę
Cytować

Powiązane artykuły

Twarde lądowanie miękkich jabłek

Nie buduj przechowalni, załóż koło gospodyń

Duże oczekiwania a mało zaangażowania

Sadownicy polują

X