Echa wtorkowego protestu

 

Dużo mówiło się w tym tygodniu o proteście grupy rolników zorganizowanym na Nowym Świecie. Chociaż dotyczył on tematu walki z ASF, warto przez chwilę zastanowić się, skąd takie radykalne kroki ze strony rządu. Protest został przerwany przez służby porządkowe, a uczestnicy siłą „odprowadzeni” z miejsca manifestacji.

Na początku minionego tygodnia miał miejsce dość niecodzienny protest rolników zrzeszonych w ramach AgroUnii. Pod główną siedzibą PZŁ na Nowym Świecie w Warszawie, domagali się skutecznej walski z ASF, także ze strony myśliwych. Jednym z postulatów była możliwość odstrzału dzików, przez rolników-myśliwych na swoich gruntach. Były baloty słony, a rolnicy przykuli się łańcuchami. Protest został jednak przerwany przez policję.

Ostatnio szerokim echem odbiły się protesty rolników w Niemczech czy Holandii. Mówi się o nich głośno i pozytywnie w mediach, użytkownicy mediów społecznościowych ochoczo komentują, udostępniają zdjęcia i filmy z protestów. Chwali się jedność i solidarność rolników. A kontekście wtorkowego zajścia warto dla porównania przypomnieć, jak na niedawne protesty niemieckich rolników w Berlinie zareagował tamtejszy rząd. W Berlinie do rolników wyszła zarówno Minister Środowiska, jak i Minister Rolnictwa. Głos w sprawie zabrała również Angela Merkel obiecując spotkanie z przedstawicielami ponad 40 związków i organizacji branżowych w celu porozumienia się.

Dla protestujących to walka o przetrwanie. Krzyk, który ma na celu zwrócenie uwagi na problem, który jest lekceważony od dłuższego czasu. Zdaniem obserwatorów, ASF w Polsce rozszerza się, poniekąd dzięki nieudolnym działaniom rządu. Wielu z protestujących to zdesperowani hodowcy. Dla nich ten problem to być albo nie być.

Wtorkowy protest pod gmachem PZŁ został przerwany. Policja, która przybyła na miejsce otrzymała rozkaz spacyfikowania manifestacji. Postępowali z rolnikami w niezwykle brutalny sposób, raczej niespotykany w naszym kraju. Podduszenia, podarta odzież, odciągania z miejsca protestu to rzadki widok. Co widzi rolnik, który patrzy na to z boku?

Widzi, że nie warto. Nie warto strajkować, bo zawsze kończy się to tak samo. Być może nie pojedzie na inny protest, bo będzie miał przed oczami zdjęcia z 10 grudnia. Nie pojedzie na pokojową manifestację, bo będzie się obawiał brutalnej reakcji policji. Czy taki był wyższy cel stłumienia tego protestu? Wiele na to wskazuje.

Spójrzmy na to przez pryzmat fali protestów rolniczych na zachodzie. Otóż, po pierwsze, rzuca się w oczy to skala. Tam w protestach brały udział tysiące rolników, działał efekt skali. U nas protestowała garstka rolników. Czy służby porządkowe zadziałałby w ten sposób, gdyby protestujących było więcej?

 A może powodem takiego kategorycznego działania była forma, jaką przybrał protest? 

Jakie macie zdanie na ten temat?

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+13 #4 Gospodarz 2019-12-15 09:51
Rolnik jest potrzebny do głosowania i popierania a nie protestowania- oj głupi , nic się nie nauczyliśmy. Przy urnach możemy każdą władzą wstrząsnąć , a my wierzymy w górnolotne bajki. Czasy się już dawno zmieniły a nasza mentalność ? Omijać tych co rozdają cudzym kosztem , lub tych co będą mieli taki zamiar. Nikt nikomu za darmo nie daje chyba że ma w planach odebranie później więcej .
My mamy swój interes -dobrobyt naszych gospodarstw , politycy swój utrzymać się przy władzy. Jak to wykorzystamy?
Cytować
+7 #3 Sadownik 2019-12-14 23:52
W UE solidarność rolników a u nas ... komentarz busa ... Tyle w temacie solidarności.A stosunek rządu do rolników nie po raz pierwszy widać ja na dłoni.Cóż z tego gdy większość rolników ogląda tylko reżimową Tv i wierzy święcie w każdą brednię jaką im podają.Można by tu pisać inwektywy , obelgi etc ... tylko po cóż ? Albo ktoś chce myśleć albo nie chce , niestety nie da się nikogo do myślenia zmusić.Postęp ASF jest nieuchronny narzekania rolników na myśliwych są raczej gestem rozpaczy i braku zrozumienia prawdziwych i głównych przyczyn przenoszenia wirusa, a to wytłumaczenie : każdemu rolnikowi-hodowcy , wytłumaczenie jak "krowie na rowie" jest obowiązkiem władz , a nie wystąpienia ..... który winę za rozprzestrzenianie się wirusa zwala na myśliwych a wcześniej i na weterynarzy.... Ale cóż jacy rolnicy , taki minister.
Amen.
Cytować
+4 #2 ulica 2019-12-14 22:40
@bus... Znaczy że w odróżnieniu od Kołodziejczaka któremu zarzucasz że robi wszystko pod publikę, ty potrafisz robić tylko pod siebie ?
Cytować
-9 #1 bus 2019-12-14 15:43
kolodziejczak to karierowicz chcial wjechać na plecach chłopów do sejmu..robi wszystko pod publikę jeszcze troche to mu majątku zabraknie od tych kolegiat.
Cytować

Powiązane artykuły

X