
Rolnicy zwolnieni ze składki KRUS
– Zwolnienie ze składek KRUS jest pierwszą pomocą dla rolników, która w związku z epidemią uzyskała zgodę rządu – poinformował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Zwolnienie ze składek KRUS, jest analogicznie jak to które ma miejsce w przypadku ZUS.
– To efekt inicjatywy Prezydenta RP, który niezmiennie wspiera polskich rolników – podkreślił minister Ardanowski informując o propozycji zapisu w Tarczy Antykryzysowej.
Zapis do projektu ustawy polega na zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r. (3 miesiące) osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2020 r. poz. 174). Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Propozycja ta, obok obowiązujących już zmian w przepisach dotyczących zasiłku chorobowego, stanowi istotną pomoc państwa dla środowiska rolniczego w okolicznościach wprowadzenia w kraju stanu epidemii w związku z zagrożeniem koronawirusem.
Minister zaznaczył, że jest to propozycja na obecny stan epidemii, bo nie wiadomo jak się ona będzie rozwijała dalej. Zwrócił też uwagę, że problemy dotykają wszystkich branż, w tym także rolnictwa.
– Trwają także prace nad innymi rozwiązaniami. Kłopoty mają całe branże np. kwiaciarstwo i szkółkarstwo i tym producentom rolnym także będziemy chcieli dać wsparcie – poinformował minister.
– Oczekujemy dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów. Podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE , które odbędzie się w formie telekonferencji, będę wnioskował o dodatkowe środki unijne na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów oraz o umożliwienie przesunięcia niewykorzystanych do tej pory środków z PROW na te działania, które są w danych krajach szczególnie istotne – podkreślił minister Ardanowski.
W czasach kryzysów, takich jak epidemia, żywność zawsze będzie potrzebna i zawsze będzie na nią zbyt. Jednak zrywające się łańcuchy dostaw, kłopoty z przetwórstwem i eksportem mogą odbijać się na dochodach poszczególnych gospodarstw.
– W Tarczy Antykryzysowej pomagamy zakładom skupowym i przetwórczym, więc logiczne jest, że rolnicy uzależnieni od takich zakładów powinni otrzymać pomoc państwa – zaznaczył szef resortu rolnictwa.
Komentarze
Proponuję udać się do fachowca i zapłacić za poradę zamiast szukać darmowych fachowców w necie
4 lata prowadziłam działalność gospodarcza oplacalam składki ZUS, później zawiesiłam działalność i dostałam umowę sezonowa za granicą teraz wróciłam do kraju i nie chce opłacać krus. Mam powyżej 3 ha pola gdzie powinnam sie udać lub co powinnam zrobić?
Jaka ekonomia taka ortografia.
Brawo ty
Oczadzial?
jaki suweren taka wladza
Te pieniądze spowodowały inflację,której szybko zatrzymać się nie da...do tego rozpasany konsumpcjonizm oraz brak szacunku do pracy...jakby dobrobyt był dany na zawsze i za darmo a nie był wynikiem wiedzy,wykształcenia,pracy,zaa ngazowania
Raczej zadłużyli Polskę tak,że twoje wnuki jeszcze tego nie spłaca...
Rozdawnictwo nigdy nikomu nie wyszło na dobre...video grecja
Te barany rozdały 100mld PLN na 500+
Teraz zabraknie tych pieniędzy na ratowanie gospodarki...chyba sobie nie zdajecie sprawy jaki kryzys wywolaliscie panika przed koronaswirusem....