Zielone światło dla zielonej reformy rolnictwa polskiego
– W odróżnieniu do swoich poprzedników kładę nacisk na równowagę w gospodarce rolnej i wsparcie rodzinnych małych i średnich gospodarstw rolnych, a nie - jak to bywało wcześniej - dużych przedsiębiorstw – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.
Dziś odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra Grzegorza Pudy i komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego na temat rekomendacji do Planu Strategicznego dla nowej Wspólnej Polityki Rolnej.
Szef resortu rolnictwa poinformował, że w ramach tego Planu przewidziano wsparcie w systemie płatności bezpośrednich, którego celem jest stabilizacja dochodów małych gospodarstw i zmniejszenie dysproporcji między małymi i średnimi, a dużymi gospodarstwami.
– Za niezbędne w poprawie warunków gospodarowania i zamieszkania na wsi uważamy większe zaangażowanie polityki spójności w poprawę jakości życia mieszkańców terenów wiejskich – poinformował minister.
Minister Puda podkreślił, że wspólnie z komisarzem Wojciechowskim uważają, że środki z WPR powinny trafiać bezpośrednio na wieś, a wszystkie działania liniowe – drogi, kanalizacja powinny być finansowane z innych źródeł.
Szef resortu rolnictwa zapewnił również, że będzie kontynuacja wsparcia młodych rolników. Zwrócił ponadto uwagę, że istotne jest także zapewnienie transferu wiedzy i innowacji.
– Chcemy, aby rolnictwo było nowoczesne, ekologiczne, ale przede wszystkim scyfryzowane, takie które będzie mogło konkurować na rynku europejskim, ale także poza nim – podkreślił minister.
Dodał jednocześnie, że zaproponowany został szeroki katalog instrumentów wsparcia, który pozwala na wprowadzenie nowych technologii produkcji w małych, rodzinnych gospodarstwach rolnych, które odgrywają dużą rolę w ochronie środowiska i klimatu.
Minister zwrócił uwagę, że kontynuowane będzie także wsparcie małego przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego poprzez różnego rodzaju mechanizmy rynkowe. Zakładane jest wsparcie organizacji pionowej i poziomej producentów, w szczególności spółdzielni rodzinnych gospodarstw rolnych.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że te wszystkie elementy pozwolą na skrócenie łańcucha dostaw żywności.
– Chcemy, aby te łańcuchy były krótsze, by transport nie musiał być prowadzony na duże odległości – stwierdził minister.
Minister Grzegorz Puda podkreślił, że wszystkie instrumenty wsparcia będą skuteczne jeśli równocześnie zapewnione zostanie komplementarne wsparcie, w dużej skali, rozwoju obszarów wiejskich poprzez politykę spójności.
– Wszystkie elementy, o których dziś mówimy – zalecenia i rekomendacje Komisji Europejskiej, nowej WPR - wpisują się w program rolny Prawa i Sprawiedliwości, który jest obecnie realizowany – zaznaczył minister.
– Reforma Wspólnej Polityki Rolnej, którą w tej chwili przeprowadzamy w całej Unii Europejskiej jest na etapie prac legislacyjnych – poinformował komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski.
Wynikiem prowadzonych ostatecznych negocjacji między Parlamentem, Radą i Komisją Europejską będą trzy główne rozporządzenia stanowiące filar reformy WPR.
– Najważniejszym z nich będzie rozporządzenie, które dotyczy planów strategicznych – dodał komisarz.
Według komisarza Wojciechowskiego będzie to obszerny dokument, w którym cała WPR będzie rozpisana na konkretne działania w każdym z 27 państw członkowskich. Te plany będzie akceptować ostatecznie Komisja Europejska.
Zdaniem KE najważniejszą kwestią do rozwiązania w Polsce są małe gospodarstwa.
– Chodzi o to, aby większy strumień środków popłynął właśnie do tych gospodarstw – stwierdził komisarz.
Komisarz Wojciechowski zwrócił uwagę, że w skali UE przez ostatnią dekadę straciliśmy 4 mln gospodarstw i temu trzeba zapobiec.
– Małe i średnie gospodarstwa są niezwykle ważne dla zrównoważonego rozwoju, a także w ogóle dla rozwoju obszarów wiejskich – powiedział komisarz Wojciechowski i dodał – to muszą być tak skonstruowane programy, aby skorzystały z nich setki tysięcy rolników.
Komisarz zwrócił również uwagę na problem krótkich łańcuchów dostaw, gdyż w skali UE produkty rolno-spożywcze wożone są średnio na odległość 177 km.
– Zdecydowany nacisk kładziemy na to, żeby tam gdzie się da, żywność produkować i sprzedawać bardzo blisko – podkreślił komisarz.
Stwierdził ponadto, że w Polsce trzeba odbudować przetwórstwo, z którym jest obecnie bardzo źle. Jest ono bardzo skoncentrowane. Brakuje przetwórstwa lokalnego.
– Polska nie jest krajem skazanym jedynie na eksport. Ma możliwości lokowania swojej produkcji na rynku wewnętrznym. Trzeba lepiej wykorzystać te możliwości – stwierdził komisarz Wojciechowski.
Kolejnym zagadnieniem, na który zwrócił uwagę dzisiejszy gość ministra Grzegorza Pudy jest konieczność zaangażowania wszelkich możliwych funduszy na rozwój obszarów wiejskich.
– Nie będziemy mieli rolnictwa, jak ludzie uciekną ze wsi. Tak może być jak się nie poprawi warunków życia na wsi w istotny sposób – stwierdził komisarz.
Zwrócił uwagę na konieczność poprawy komunikacji i transportu publicznego.
Janusz Wojciechowski poinformował także, że duży nacisk w nowej WPR kładziony jest na dobrostan zwierząt.
– Planujemy dobrostan zwierząt ująć jako jeden z ekoprogramów – poinformował dodając, że – część dopłat bezpośrednich będzie trafiać tylko do tych gospodarstw, które wejdą w programy podwyższonego dobrostanu.
Dodał ponadto, że utrzymane będzie wsparcie z II filara na inwestycje w tym zakresie.
Komisarz podkreślił, że na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa zapadła decyzja o stworzeniu europejskiego znaku dobrostanu zwierząt. Będzie on przyznawany tylko tym produktom, które na wszystkich etapach zachowały warunki wysokiego dobrostanu zwierząt.
– To będzie wielki atut rynkowy rolnictwa europejskiego, a rolnictwo polskie ma tutaj szczególne warunki, co pokazuje chociażby program dobrostan plus, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem rolników – podkreślił komisarz Wojciechowski.
– Komisja Europejska daje zielone światło do zielonej reformy rolnictwa polskiego – dodał.
Na zakończenie konferencji minister Grzegorz Puda zaapelował do wszystkich zainteresowanych o zgłaszanie uwag i propozycji, które będą wnikliwie analizowane, tak aby Plan Strategiczny umożliwił dalsze unowocześnianie polskiego rolnictwa i polskiej wsi z zachowaniem jak najlepszych doświadczeń, tradycji i potencjału rozwojowego.
Źródło: ARiMR
Komentarze
Oczywista oczywistość...każdy pisiurek wie czyja to wina
Przecie te podwyzki to wina łuni i Peło
No to poprawiamy...
Mateusz Morawiecki zapewniał, że "prezydent Andrzej Duda jest gwarantem braku podwyżek podatków", rzeczywistość ma się zgoła odmiennie. Czekają nas nowe podatki, podwyżki podatków już istniejących oraz rządowe przyzwolenie na wzrost tzw. opłat lokalnych.
Nie zgodzimy się na żadne podwyżki podatków - zapewniał w lipcu 2020 r. minister finansów Tadeusz Kościński. Przytakiwał mu premier Morawiecki, prezydent Duda oraz cały rząd.
1. Opłata mocowa
2. Opłata OZE
3. Opłata depozytowa od wymiany oleju
4. Likwidacja ulgi abolicyjnej, czyli wraca podatek od dochodów uzyskiwanych za granicą
5. Podatek od środków transportu, tzw. podatek transportowy
6. Podatek cukrowy
7. Opłata "małpkowa"
8. Abonament RTV
9. Podatek od spółek komandytowych
10. Opłata przekształceniowa (po likwidacji OFE)
11. Podatek od psa
12. Podatek od nieruchomości
13. Opłaty za wywóz śmieci
14. Opłata targowa i uzdrowiskowa
15. Podatek handlowy
16. Podatek od deszczu
17. Podatek od plastiku
18. Podatek od węgla
19. Podatek cyfrowy
To noworoczne o życzenia dokonaj zmiany dla Polaków...by żyło się lepiej i taniej...
Czas zapłaty za 500+ nadchodzi bo pisiurku myślały,że to jest za darmo
Oczywiście że absurdem jest wożenie jogurtu z Gdańska do Leska-a to widziałem czy z Sanoka do Gdańska-też widziałem....ale chyba komuś się to opłaca,to po co się mieszać.No chyba że się wszystko wie lepiej.