‘Ligol Red’ ma dużą szansę stać się naszym towarem eksportowym

Nazwa odmiany ‘Ligol’ jest dobrze już znana w Polsce przez niemal wszystkich konsumentów, którzy cenią tą odmianę przede wszystkim za wysokie walory smakowe. Według danych GUS odmiana ‘Ligol’ pod względem powierzchni uprawy, znajduje się na bardzo wysokim – 5 miejscu w Polsce. Wdrożenie do towarowej produkcji czerwonego sportu – ‘Ligol Red’, który znacznie podnosi walory wizualne odmiany, ma szansę w niedalekiej przyszłości na wejście do pierwszej „trójki” odmian jabłoni produkowanych w naszym kraju.

Odmiana ‘Ligol Red’ posiada wszystkie cechy pozwalające na zwiększenie opłacalności i konkurencyjności produkcji jabłek w Polsce oraz lepsze zaopatrzenie rynku w wysokiej jakości owoce deserowe. Od kilku lat obserwuje się duże zainteresowanie uprawą odmiany ‘Ligol Red’. Sadownicy poszukują wysokiej jakości drzewek odmiany ‘Ligol Red’ na podkładkach karłowych, pozwalających na zakładanie intensywnych sadów towarowych z obsadą 2500–4000 drzew na 1 ha. Jabłka odmiany ‘Ligol Red’ mają dużą szansę stać się naszym towarem eksportowym na rynki zagraniczne.

Wyhodowana w Instytucie Ogrodnictwa odmiana jabłoni ‘Ligol Red’ jest intensywnie rozmnażana przez uprawnione gospodarstwa szkółkarskie w oparciu o zawarte umowy licencyjne i sublicencyjne. Drzewka tej odmiany są już powszechnie dostępne w Polsce. Liczba zawieranych umów sublicencyjnych w latach 2016−2020 świadczy o ogromnym zainteresowaniu polskich szkółkarzy i sadowników tą odmianą.

W 2020 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał nagrodę za „Wytworzenie materiału elitarnego i wdrożenie do uprawy towarowej w Polsce kwalifikowanego materiału odmiany jabłoni ‘Ligol Red’ hodowli Instytutu Ogrodnictwa. Nagrodą uhonorowano dr inż. Mariusza Lewandowskiego (IO-PIB) prof. dr hab. Edward Żurawicz (IO-PIB), Krzysztof Strojny (IO-PIB), dr inż. Paweł Bielicki (OEMS Prusy), mgr inż. Maciej Teodorczyk (OEMS Prusy)”.

Źródło: Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

-1 #3 ligol 2021-03-09 18:35
A czy na M 9 owocuje regularnie czy też jest przemienny ?
Cytować
-2 #2 koleś 2021-03-09 17:53
nie wiecie czy ten ligol red kwitnie później niż zwykły
Cytować
-3 #1 Roman 2021-03-09 17:00
Tia.... wyhodowana w instytucie...
Sadownik znalazł u siebie w sadzie i dał cynk do instytutu...
Cytować

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X