Uproszczenia i ułatwienia w projekcie ustawy o wyrobach winiarskich

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wyrobach winiarskich, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudę.

Projekt dostosowuje polskie prawo do nowych przepisów dotyczących wspólnej organizacji rynku wina wprowadzonych w Unii Europejskiej. Nowe rozwiązania m.in. uproszczą i ujednolicą wymagania dotyczące wpisu do rejestru działalności regulowanej – tj. do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność związaną z wyrobem lub rozlewem wyrobów winiarskich. Prowadzenie tego rejestru przekazano Dyrektorowi Generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Zaproponowane zmiany zmniejszą obciążenie administracji oraz usprawnią obieg dokumentów, co pozytywnie wpłynie na sytuację producentów, którzy chcą rozpocząć produkcję wyrobów winiarskich w Polsce. 

Najważniejsze rozwiązania 

  • Prowadzenie rejestru przedsiębiorców wyrabiających wyroby winiarskie przekazano Dyrektorowi Generalnemu KOWR.
  • Ujednolicono przepisy dotyczące wymogów produkcyjnych i znakowania fermentowanych napojów winiarskich.
  • Uproszczono i ujednolicono zasady wpisu do rejestru przedsiębiorców wyrobów winiarskich. Dyrektor Generalny KOWR będzie umieszczał wzór wniosku na stronach internetowych urzędu.
  • Utworzono system elektronicznego obiegu dokumentów pomiędzy instytucjami kontrolnymi w ramach sektora wina.
  • Nie będzie już obowiązku posiadania planu obiektów budowlanych na potrzeby dokonania wpisu do rejestru. Nie trzeba będzie mieć już także zbiorników do magazynowania i przechowywania wyrobów winiarskich o określonych minimalnych dozwolonych pojemnościach.
  • Podniesiono wymagania jakościowe dla niektórych kategorii fermentowanych napojów winiarskich. Wprowadzono także zmiany kategorii w ramach fermentowanych napojów winiarskich, które pozwolą na lepsze dostosowanie się producentów do wymagań rynku – w szczególności dotyczy to cydrów aromatyzowanych i perry aromatyzowanych.
  • Zwiększono konkurencyjność drobnych producentów wyrabiających cydr, cydr jakościowy, cydr lodowy, perry, perry jakościowe, perry lodowe, wina owocowe jakościowe oraz miód pitny jakościowy – z surowców wyrabianych głównie we własnym gospodarstwie, przez:
  • zwiększenie maksymalnej wielkości produkcji wysokojakościowych fermentowanych napojów winiarskich przez drobnych producentów wina z 10 000 l/rok do 100 000 l/rok;
  • umożliwienie produkcji takich napojów proporcjonalnie do wielkości posiadanych hektarów sadów lub ilości pni pszczelich;
  • umożliwienie zakupu, do 50% wagowo, surowców do wyrobu takich napojów z województwie, w którym jest prowadzony wyrób tych napojów;
  • umożliwienie wyrobu takich napojów poza składem podatkowym;
  • zwolnienie z obowiązku zatwierdzania zakładów pod względem sanitarnym.
  • Uproszczono system certyfikacji wina odmianowego i wina rocznikowego. Na etykietach nie trzeba już będzie umieszczać numeru identyfikacyjnego dla wina odmianowego lub wina rocznikoweg.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 60 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego artykułu, który zacznie obowiązywać po 6 miesiącach od ogłoszenia.

 Źródło: MRiRW

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #2 Abc 2021-06-11 14:15
Wrzućcie te 10 000 litrów do produkcji w ramach RHD, a 100 000 litrów na proponowanych nowelizacją zasadach. Wtedy sadownik bez zbędnych ceregieli opłaci akcyzę, a reszta biurokracji będzie poza nim. Jak będą widoki, to sobie wtedy założy działalność i przejdzie na zasady przedsiębiorcy.
Taki sam problem był przy produkcji soków tłoczonych, gdzie trzeba było działalność gospodarczą zakładać, aby na sklepy soki wstawiać. Odkąd jest to wpisane z limitem w RHD, takiej konieczności do określonego limitu, już nie ma.
Cytować
0 #1 Mieszko 2021-06-10 09:28
Bez sensu...Przepis powinien być jeden: Wino ma być dobre...A o losie / i biznesie / winiarza decydować powinni konsumenci...I może darujmy sobie to, jak to było w średniowieczu, kiedy książę niezadowolony z podanego mu do stołu wina, skracał winiarza o głowę...
Cytować

Powiązane artykuły

Wina i cydry będą wyglądać inaczej

Krajowy rynek cydru z dramatycznymi spadkami

Patron sadowników

X