Słodkie i parchoodporne odmiany przyszłością?
Jakich odmian potrzebuje rynek? Wydaje się, że odpowiedzią na to pytanie była propozycja odmian prezentowana przez CIV – Centro Innovazione Varietale (włoskie Centrum Innowacji Odmianowych) na tragach Fruit Logistica 2018 w Berlinie. Włosi, jak sami mówią, stawiają na odmiany dostosowane do wymagań rynku – słodkie, odporne na parcha, wcześnie wchodzące w owocowanie i plonujące na wysokim poziomie.
Wśród pozycji pojawiła się wyhodowana w Bolzano parchoodporna odmiana Renè®civren*. Owoce są duże, okrągłe i lekko spłaszczone. Skórka koloru żółto-zielonego z ordzawieniami na 50-60% powierzchni. Po stronie wystawionej na działanie na działanie promieni słonecznych może pojawić się delikatny, czerwony rumieniec. W smaku podobne do Szarej Renety, ale słodsze. Szkółka podaje, że drzewa są produktywne. Zbiory około tygodnia po Gali. Brix: 15,5 °, kwasowość 8,04 g/l.
fot. 1,2 Renè®civren*
CIV ma w swojej ofercie również ‘Fujion®’, czyli kolejną parchoodporną mutację ‘Fuji’. Charakteryzuje się rozległym, czerwonym rumieńcem, natomiast strona owocu nie wystawiona na działanie promieni słonecznych jest wyraźnie jaśniejsza pomarańczowo-żółta. Smak typowy dla ‘Fuji’: słodki miąższ jest bardzo soczysty i chrupiący. Szybko wchodzi w owocowanie, plonuje na wysokim poziomie. Minimalnie podatna na mączniaka. Zbiory około 3 dni przed Fuji, ale najlepiej w dwóch podejściach. Brix: 16,0°, Kwasowość: 4,7 g/l.
fot. 3 Fujion®
Smeralda® jest ównież odmianą odporną na parcha. Szybko wchodzi w owocowanie. Owoce średniej wielkości. Skórka gładka, o zielonym kolorze. W smaku przypomina Granny Smith, ale słodsza. Wysoka i stała wydajność. Zbierana na 30 dni przed Granny Smith. Brix: 13,5°, kwasowość 8,2 g/l.
fot. 4 Smeralda®
Zwiedzający mogli również podziwiać już opisywane przez nas mutanty ‘Fuji’: ‘SAN-CIV®’ oraz ‘KO-CIV®’, wyróżniające się łatwo osiągalnym rumieńcem o czerwonym zabarwieniu. Jednak, jak zaznaczają twórcy, zdecydowanie łatwiej osiągnąć jest zadowalające wybarwienie na terenach górskich. To istotne, bo Ci polscy sadownicy, którzy podjęli się na uprawę mutacji Fuji w Polsce narzekali przede wszystkim na „bury" kolor. Twórcy przekonują jednak przy tych dwóch mutacjach, kolor można uzyskać w łatwiejszy sposób.
Klon ‘SAN-CIV® FUCIV51’ charakteryzuje posiada intensywniejszy i bardziej jednolity rumieniec niż ‘KO-CIV® FUCIV181’, a cechą tej mutacji jest bardzo wysoka odporność na poparzenia słoneczne.
Owoce klonu ‘KO-CIV® FUCIV181’, w przeciwieństwie do poprzedniego, mają jaśniejszą czerwono-pomarańczową skórkę z delikatnymi smugami, które widoczne są również po mniej wybarwionej stronie owocu.
Dowiadujemy się również, że podobnie jak w przypadku innych mutantów, owoce należy starannie przerzedzać, aby otrzymać odpowiedni rozmiar. Drzewa rosną silnie, szybko wchodzą w okres owocowania, co niestety również sprzyja popadaniu w przemienność.
fot. 5,6 KO-CIV® FUCIV181
fot. 7 ‘SAN-CIV® FUCIV51
Duże zainteresowanie budziła słabo jeszcze znana odmiana Majesty®. Owoce są średniej wielkości, o regularnym kształcie. Skórka czerwona, wybarwienie osiąga nawet na 90% powierzchni. Miąższ jest bardzo, chrupiący i soczysty i aromatyczny, o zrównoważonym poziomie cukru i kwasowości. Majesty® ma bardzo dobrą zdolność do długoterminowego przechowywania.
fot. 8 Majesty®
Prezentowano również najnowsze odmiany, jeszcze testowane (w większości odporne na parcha). Poniżej krótka fotorelacja:
Komentarze