W tym sezonie we Włoszech były już 124 gradobicia!
fot. Vigneti & Frutteti
Chociaż pogoda daje się we znaki także polskim sadownikom, Włosi w tym sezonie mogą mówić o prawdziwych pechu. Włoskie Stowarzyszenie Coldiretti podało, że w tym sezonie we Włoszech miały miejsce już 124 gradobicia.
Gradobicia i ulewne deszcze od wiosny niszczą uprawy – począwszy od sadów i winnic, przez uprawy warzyw i zboża. Regionem wyjątkowo poszkodowanym wydaje się być w tym sezonie Apulia. Tym razem wyjątkowo niszczycielska burza gradowa uderzyła 19 czerwca w rejonie Fogii. Prezydent prowincji zwrócił się już do władz regionu o zarządzenie stanu klęski żywiołowej. Chociaż, jak widać na zdjęciach, sieci przeciwgradowe wytrzymały siłę gradu, nie wszystkie uprawy w regionie posiadają taką ochronę.
W tym roku we Włoszech wykryto 124 gwałtowne burze gradowe, czyli dwa razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (+ 88%). To właśnie wynika z analizy Coldiretti przeprowadzonej przy okazji burzy, które nawiedziła północne Włochy, z niespotykanie silnym gradobiciem w Mediolanie i Turynie, gdzie powstały poważne szkody.
Grad – podkreśla Coldiretti – to wydarzenie, którego w tej chwili najbardziej obawiają się rolnicy na wsi, ponieważ gradziny spadają na warzywa i sady gotowe do zbiorów, powodując nieodwracalne szkody w uprawach, niszcząc całoroczną pracę.
Według włoskich producentów, winne są zmiany klimatu. Ich zdaniem sytuacja będzie się pogarszać z roku na rok. To z kolei sprawia, że coraz więcej mówi się o konieczności interwencji w kwestii systemu ubezpieczeń, które powinny być dostępne dla każdego, tak aby zapewnić przetrwanie, kiedy plon zostaje w jednej chwili bezpowrotnie stracony.
Burze gradowe i ulewne deszcze udaremniają znaczące inwestycje i całoroczne nakłady pracy. Rząd – wyjaśnia stowarzyszenie – musi uświadomić sobie ten stan rzeczy i znaleźć sposoby interwencji w sytuacji kryzysowej. Rząd powinien zwołać stowarzyszenia rolnicze w celu omówienia zmian w ustawie o klęskach żywiołowych i ewentualnych interwencji w sprawie systemu ubezpieczeń przed katastrofami.