Chiński koncentrat tańszy, a jednak droższy...

 

Dużo zwykło się mówić ostatnio o konkurencji, która rozgrywa się pomiędzy europejskim, a chińskim koncentratem jabłkowym na rynku amerykańskim. Powszechnie wiadomo, że ten importowany z Chin jest znacznie tańszy. Zazwyczaj zapomina się jednak dodać, że cło na chiński wynosi 25%, podczas gdy unijny wjeżdża przy stawce zerowej.

Wojna handlowa pomiędzy USA, a Chinami pozornie nas bezpośrednio nie dotyczy. Jednak ma wpływ zarówno na nasza gospodarkę, branżę sadowniczą. Warto przybliżyć aktualną stawkę cła na wjazd chińskiego koncentratu do USA, która wynosi obecnie 25%. Wnioski są bardzo ciekawe.

Obecnie import zarówno z Chin, jak i z Europy, do Stanów Zjednoczonych jest bardzo mały. Będzie to miało jednak większe znaczenie zimą i wiosną, gdy Amerykanie wykorzystają swoje zapasy koncentratu jabłkowego.

Stawki za europejski koncentrat przeważnie oscylują wokół 8$ za galon (ceny z raportu USDA na początku listopada). Jest to 1568$ za tonę (tona to 196 amerykańskich galonów). Co prawda, ceny chińskiego koncentratu są niższe, bo na poziomie 7$ za galon (1372$/tona), ale i tak ostateczna cena po dodaniu kosztów cła jest wyższa od europejskiego produktu (którego cło wynosi ZERO).

Z tych danych wynika, że chiński koncentrat byłby konkurencyjny w stosunku do unijnego, gdyby kosztował znacznie poniżej 1200 dolarów za tonę. Wtedy dopiero, razem z cłem byłby tańszy od, na przykład, polskiego koncentratu.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+3 #5 Guest 2019-11-22 17:42
Cytuję Guest:
Cytuję Anton:
Interesuje mnie jak autor przeliczył ze 1000 kg to 196 galonów bo chyba galon 4,4????


Dobry wieczór,
galon amerykański 3,78. Galon angielski to 4,4.

Dodam, że nawet w przypadku galona amerykańskiego nie wyjdzie Panu właściwa liczba, bo trzeba wziąć pod uwagę najważniejszą właściwość koncentratu jabłkowego. Odparowany, czyli zagęszczony nie ma w sobie wody. Dlatego też jest od niej znacznie cięższy. Na przykład 1 tona to 1000 litrów wody, a na tę samą tonę wystarczy 900 litrów koncentratu. Ponadto współczynnik ten zależy jeszcze, ale w mniejszym stopniu, od kwasowości i brix. Podany wyżej przelicznik jest swego rodzaju amerykańskim standardem przy handlu tym surowcem. Wszystkie nieporozumienia wynikają z tego, że Amerykanie kupują w jednostkach objętości, czyli galonach, a Polacy sprzedają w tonach, czyli jednostkach masy.



Pozdrawiam
Justyna Dobrosz
Cytować
+5 #4 Guest 2019-11-22 17:25
Cytuję Anton:
Interesuje mnie jak autor przeliczył ze 1000 kg to 196 galonów bo chyba galon 4,4????


Dobry wieczór,
galon amerykański 3,78. Galon angielski to 4,4.

Pozdrawiam
Justyna Dobrosz
Cytować
-2 #3 Anton 2019-11-22 17:06
Interesuje mnie jak autor przeliczył ze 1000 kg to 196 galonów bo chyba galon 4,4????
Cytować
+3 #2 Marcin 2019-11-22 16:29
O! i to jest artykuł. Konkretna informacja, bardzo cenna dla uczestników rynku jabłkowego. Oby jak najwięcej takich artykułów. A propos wpisu Romana: bywały takie przypadki, jednak trzeba mieć na uwadze Romanie, że wówczas trzeba najpierw koncentrat przetransportować do Europy, potem go przepakować i wysłać do USA. To dość duże koszty a do tego Amerykanie też mają świadomość o narzędziach "neutralizacji" towaru.
Cytować
+4 #1 Roman 2019-11-22 15:22
"polska" przetwórnia kupi chiński i wyślę dalej jako europejski bez cła....
Można?
Cytować

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X