Import gruszek do Rosji gwałtownie spada
W styczniu i lutym import gruszek do Rosji, w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku, spadł o ponad połowę – dokładnie o 55,5% i wyniósł 17,5 tys. ton.
W zasadzie już od 2015 roku obserwujemy tendencję spadkową, dla porównania w 2014 roku import gruszek do Rosji w styczniu i lutym wynosił 77,2 tys. ton.
Głównym czynnikiem, który miał niewątpliwy wpływ na spadek importu są sankcje wprowadzone przez Rosję, które uniemożliwiają eksport gruszek głównym europejskim producentom. Drugim czynnikiem, który w tym roku przyczynił się do ograniczenia dostępności owoców na rynku rosyjskim jest wybuch pandemii koronawirusa. Chiny do tej pory były prawie wyłącznym dostawcą gruszek do wschodnich regionów Rosji, teraz przepływ towarów między krajami został zablokowany.
Zyskała na tym Turcja, która od początku roku stała się głównym dostawcą gruszek na rynek rosyjski. Zajmując miejsce Białorusi, która to rok temu w tym okresie była głównym eksporterem tych owoców do Rosji. Obecnie zajmuje trzecie miejsce w rankingu dostawców, dostarczając teraz 10 razy mniej owoców, niż w ubiegłym roku. Oczywiście zarówno w przypadku Turcji i Białorusi mowa o reeksporcie gruszek z krajów Unii Europejskiej i Ukrainy.
Bośnia i Hercegowina, jeden z pięciu liderów pod względem wielkości dostaw w styczniu i lutym 2020 roku, jest kolejnym znaczącym reeksporterem gruszek europejskich do Rosji. Drugie miejsce w podaży gruszek zajęła Afryka Południowa, czwarte – Argentyna, a piąte – Chile. Pozostałe kraje wysłały do Rosji jedynie nieznaczne ilości gruszek.
Niemożność bezpośredniego eksportu wysokiej jakości gruszek do Rosji przez kraje objęte sankcjami i trudności innych krajów (w tym Białorusi) z reeksportem z krajów sankcjonowanych przez Rosję, doprowadziły do bardzo gwałtownego wzrostu cen gruszek. W związku z tym owoc stał się po prostu niedostępny dla wielu Rosjan.
W związku z dewaluacją rubla i mniejszym zainteresowaniem rosyjskich mieszkańców, z powodu utraty dochodów w związku z pandemią koronawirusa, w kolejnych miesiącach 2020 roku tendencja spadkowa może się utrzymać...
Źródło: EastFruit
Komentarze
Jabłka są..
Dlatego trzeba zwiększyć produkcję.
Będą po 5 zł.
Pewne info