Parlament Europejski w obronie pracowników sezonowych
Według przedstawicieli Parlamentu Europejskiego potrzebne są dodatkowe środki w celu ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i warunków pracy sezonowych pracowników, wśród których jest wielu cudzoziemców.
Rezolucja w sprawie ochrony pracowników transgranicznych i sezonowych w kontekście kryzysu wywołanego COVID-19 została przyjęta przez Parlament Europejski. Posłowie wzywają do lepszej ochrony i równych praw pracowniczych i socjalnych dla wszystkich pracowników. Wraz z zamknięciem granic wewnętrznych, ograniczeniem swobodnego przepływu i zawieszeniem wielu rodzajów działalności gospodarczej pandemia wirusa uwidoczniła istniejące niedociągnięcia.
Pracownicy sezonowi odgrywają ważną rolę w zapewnieniu podstawowych towarów i usług kluczowych dla gospodarki, m.in. takich jak rolnictwo i produkcja żywności. Ich uczestnictwo może przyczynić się w dużym stopniu we wspólnych działaniach na rzecz odbudowy gospodarki po pandemii.
W Unii Europejskiej zatrudnia się rocznie od 800 tys. do 1 miliona pracowników sezonowych głównie w sektorze rolno-spożywczym.
Parlament Europejski chce lepszej koordynacji między państwami członkowskimi oraz wdrożenia istniejących przepisów UE w celu równego traktowania i ochrony pracowników, w tym:
- ochrona zdrowia, bezpieczeństwo, uczciwe warunki pracy pracowników, godne warunki mieszkaniowe, które należy oddzielić od ich wynagrodzenia;
- wzmocnienie krajowych i międzynarodowych inspekcji pracy;
- opracowywanie rozwiązań w celu zwalczania nadużyć praktyk podwykonawstwa i zapewnienie pełnego funkcjonowania Europejskiego Urzędu Pracy (ELA);
- zapewnienie pełnego informowania pracowników o ich prawach i obowiązkach w języku, który rozumieją, a także o ryzyku i środkach ostrożności, które należy podjąć;
- przeciwdziałanie oszustwom społecznym związanym z pracownikami sezonowymi.
Wezwano również państwa członkowskiego, które jeszcze tego nie wdrożyły, do jak najszybszego zniesienia jakichkolwiek ograniczeń w zakresie podróży zagranicznych pracowników, aby zapobiec deficytowi pracowników w kluczowych sektorach.