Europejscy konsumenci zaskoczeni wyjątkowym smakiem mołdawskich śliwek?
W tym sezonie mołdawskie śliwki podbiły nowe rynki. Do połowy października wyeksportowano ponad 43 000 ton śliwek, z czego ponad połowa trafiła na rynek Unii Europejskiej.
"Mołdawskim producentom udało się sprostać wymaganiom różnych rynków. W tym sezonie mołdawskie śliwki trafiły na rynki następujących krajów: Włochy, Francja, Chorwacja, Polska, Niemcy, Austria, Rumunia czy Federacja Rosyjska. Mimo trudnego roku ilość eksportowanych śliwek do tej pory jest bliska tym wyeksportowanym w 2019 roku, kiedy to udało nam się sprzedać 44 tysiące ton śliwek ”- mówi Iurie Fala ze Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Owoców Moldova Fruct.
„W tym roku mołdawscy eksporterzy wykorzystali szanse, jakie stworzyli na rynku unijnym, w kontekście, gdy z powodu mrozu doszło do zmniejszenia światowych zbiorów. Należy również wspomnieć, że eksporterzy z Republiki Mołdawii dokonali znacznych inwestycji w celu rozszerzenia swoich rozwiązań w zakresie pakowania i ulepszenia procesów handlowych poprzez wdrożenie różnych certyfikatów niezbędnych do spełnienia najbardziej rygorystycznych wymagań ”.
„Producenci wspominają, że dzięki temu, że produkują owoce najwyższej jakości udaje im się uzyskać znacznie lepsze ceny niż dotychczas uzyskiwali na rynku lokalnym czy na rynkach tradycyjnych. Dodatkowym pozytywnym aspektem jest to, że mołdawscy eksporterzy śliwek zdobyli zaufanie europejskich odbiorców, w szczególności jeśli chodzi o jakość i bezpieczeństwo owoców, testy wykazują bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o pozostałości środków ochrony roślin, są znacznie poniżej maksymalnych dopuszczalnych limitów. Każde pozytywne doświadczenie jest na korzyść naszych producentów, więc kupujący są gotowi zaoferować lepsze ceny niż miało to miejsce w poprzednich latach."
- Mając motywację do uzyskania dobrej ceny za produkt wysokiej jakości, liczba mołdawskich plantatorów śliwek próbujących wejść na rynek Unii Europejskiej stale rośnie. Dlatego w kolejnym sezonie spodziewamy się ponownie większej liczby producentów ubiegających się o GLOBALG.AP / Certyfikat GRASP. Ponadto, aby być konkurencyjnymi, producenci dostosowują swoje opakowania i bardzo ostrożnie podchodzą do produkcji, aby zapewnić jak najlepszą jakość owoców oraz wyprodukować owoce z jak najmniejszą liczbą pozostałości. ”.
Obecnie w Mołdawii uprawia się 22 000 hektarów śliwek, przy średniej rocznej produkcji 100 000 ton. Śliwki dostępne są od lipca do listopada. Chociaż Mołdawia produkuje kilkanaście odmian śliwek, Stanley i President są wiodącymi producentami na eksport.
Źródło: FreshPlaza
Komentarze