Inteligentny, uprawiany zdalnie sad jabłoniowy
Tejasvi Dogra, 26-letni prawnik z Indii uprawia sad „zdalnie”. Mężczyzna ze swojego biura, znajdującego się w mieście oddalonym o 160 km od gospodarstwa, za pomocą telefonu steruje nawadnianiem, kontroluje temperaturę gleby i wykonuje opryski w swoim sadzie jabłoniowym w wiosce Madavag w Himachal Pradesh – stanie słynącym z uprawy jabłek.
Mężczyzna stworzył do tego celu mobilną aplikację oraz system składający się z czujników, kamer i zraszaczy, które są zainstalowane w jego sadzie.
Tak więc, gdy tylko Dogra otrzyma na swoim telefonie alert o obniżonym poziomie wilgotności w sadzie, wystarczy, że uruchomi aplikację i system rozpocznie nawadnianie. Zainstalowane kamery pomagają mu monitorować, czy jabłonie zostały podlewane w zadowalający sposób.
Tradycyjna metoda uprawy jabłek wymagałaby fizycznej obecności Dogry w sadzie, ale ponieważ pracuje w mieście, oddalonym od gospodarstwa o 160 km, nie może zbyt często odwiedzać sadu.
Podczas blokady związanej z wybuchem pandemii Covid-19, która miała miejsce na początku tego roku, Dogra wrócił do swojej wioski, ponieważ pracował zdalnie. To uświadomiło mu, że chociaż mógł wykonywać swoją pracę zawodową ze wsi, nie mógł kontrolować operacji w swoim sadzie z miasta. To zainspirowało go do połączenia swoich dziecięcych zainteresowań technologią i elektroniką z metodami uprawy jabłek, aby znaleźć rozwiązanie, które pozwoliłoby mu pracować w swoim sadzie zdalnie.
Za pomocą mikroprocesorów i czujników znajdujących się w sadzie, Dogra może zmierzyć dokładną ilość minerałów w glebie. Może również kontrolować temperaturę za pomocą zraszaczy wodnych, które są zainstalowane na każdym drzewie, aby obniżyć temperaturę w upalne dni.
„Rozmawiałem z mieszkańcami wioski i innymi sadownikami, aby zrozumieć problemy, z którymi się borykają” - powiedział Dogra. „Opracowanie tego projektu zajęło mi sześć miesięcy i wciąż go udoskonalam”.
Inteligentny sad Dogry zajmuje powierzchnie ponad 10-ciu hektarów.
Uprawę jabłek w Himachal Pradesh zapoczątkował amerykański misjonarz Samuel Evan Stokes w 1916 roku. Przyjechał do Indii w 1902 roku i osiadł w wiosce w Himachal Pradesh. Podczas swojego pobytu zdał sobie sprawę, że panujący tam klimat jest optymalny do uprawy jabłek, dlatego wprowadził odmiany jabłek, które później stały się dochodowym źródłem dochodu dla państwa. Obecnie, po 104 latach, państwo uprawia około 450 różnych odmian jabłek na eksport i do konsumpcji krajowej.
Dogra zwraca uwagę, że w ostatnich latach wzrosła konkurencja ze strony zagranicznych odmian, co niekorzystnie wpłynęło na państwowy biznes jabłkowy.
„Aby pozostać na szczycie popytu, musimy poszukiwać nowoczesnych metod uprawy i mieć bardziej naukowe podejście do rolnictwa; tylko wtedy będziemy mogli konkurować z międzynarodowymi standardami ”- powiedział Dogra, który chce pomóc innym rolnikom wdrożyć nowoczesne sposoby uprawy.
Dogra jest trzecim pokoleniem producentów jabłek w swojej rodzinie i ma duży sentyment do swojego gospodarstwa.
Podobnie jak Dogra, w stanie rośnie populacja młodych ludzi, którzy mieszkają w dużych miastach lub za granicą i mają trudności z powrotem do pracy w swoich sadach, a ponieważ sady są w ich ojczyźnie, powracająca nostalgia z dzieciństwa nie pozwala im opuścić porzucić ziemi uprawianej przez ich przodków.
Aman Thakur, 26-letni biznesmen z Shimli, powoli przejmuje od ojca ciężar pracy w swoim sadzie. Jego firma budowlana w Chandigarh w Pendżabie znajduje się około 100 mil od jego sadu, co utrudnia mu podróżowanie z miasta do wioski i z powrotem.
„Tutejsi ludzie wolą tradycyjne metody uprawy, ale jeśli zostaną przyjęte metody takie jak inteligentny sad, stanowa produkcja jabłek może się podwoić” - mówi Thakur.
„Młodzi sadownicy, tacy jak ja, odniosą korzyści z tej technologii, ponieważ oznaczałoby to, że nasza praca i praca zawodowa mogłyby być wykonywane równolegle z rodzinnym biznesem jabłkowym”.
Dr Desh Raj Sharma, zastępca dyrektora Departamentu Ogrodnictwa w Himachal Pradesh w Shimli, odwiedził inteligentny sad na początku tego miesiąca. Ma nadzieję, że następne pokolenia producentów może wprowadzić bardzo potrzebną technologię, która zapewni lepsze plony i pomoże w rozwoju krajowego sadownictwa.
„Przejście w kierunku naukowego zarządzania uprawą jabłek powinno być kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia produktywności państwa. Projekty takie jak inteligentna sad już motywują innych producentów w stanie do zastosowania nowoczesnych sposobów uprawy ”- powiedział Sharma.
Źródło: tntribune.com
Komentarze
Otwórz oczy