Bieżąca informacja 19.04.2012 roku
Ostatnią izolację otoczni parcha wykonaliśmy wczoraj i wg jej wyników około 20-21% zarodników (całej populacji parcha na bieżący sezon) ma barwę oliwkową i jest gotowych do wysiewu! Z każdym dniem ta ilość będzie się zwiększać! Z drugiej strony następuje szybki przyrost zielonej tkanki (powiększa się powierzchnia przylistków), a co gorsza kolejne pąki się otwierają i odsłaniają wnętrze pąka – dotychczas nie pokryte preparatem grzybobójczym! Prognozy pogody są bardzo rozbieżne: jedne mówią o dużych opadach deszczu (dziennie do 15 l/m2), inne o opadzie 0,5 l/m2. Jak zatem powinniście Państwo się zachować w tak trudnym okresie? Zabiegi należy zagęścić do przerw 4-5 dniowych. Należy używać Delanu w dawkach 0,75 kg/ha lub Ventopu w dawce 1,5 l/ha. Jeśli zabieg wykonacie Państwo na 1 dzień lub bezpośrednio przed deszczem – z całą pewnością sad będzie bardzo dobrze zabezpieczony! Natomiast przy wykonywaniu zabiegu po opadzie należy liczyć godziny. Należy pamiętać, że Delan i Ventop w dawkach interwencyjnych w/w ma działanie do 36 godzin po infekcji. Jeśli zabieg trzeba będzie wykonać po opadzie, ale później jak 36 godzin, jednak nie później jak 48 godzin należy użyć Chorus w dawce interwencyjnej z dodatkiem preparatu kontaktowego, a do 72 godzin po infekcji Mythos 1,5l/ha z dodatkiem preparatu kontaktowego. Należy być bardzo czujnym, ponieważ jest to zdecydowanie najtrudniejszy okres w ochronie sadów jabłoniowych.
Mszyce: W wielu sadach występują już mszyce. By je zwalczyć zgodnie IP należy użyć Calypso 0,2l/ha lub Actara 0,2kg/ha lub Mospilan 0,2 kg/ha z dodatkiem 1,5l/ koncentratu aminokwasowego (Aminosol, Delfan Plus, Tecamin Max Complex lub Terra Sorb Complex. Dodatki te zastępują zwilżacze, przylepicze i powodują szybsze wnikanie preparatów.
Gąsiennice zjadające liście: Wg najnowszych badań na świecie najlepsze efekty zwalczania i jednocześnie ograniczania na przyszłość populacji zwójkówek daje zastosowanie w zielonym pąku preparatu Steward w dawce 0,175g.ha tuż po stwierdzeniu występowania pierwszych gąsiennic zwójkówek.
Grusza: Najlepszym obecnie wyborem jest zastosowanie mieszaniny preparatu Dithane Neo Tec w dawce 4,5 kg/ha + 5 kg Siarkolu Extra na 1000 l wody. Mancozeb jest substancją jajobójczą (miodówki-przędziorki) oraz zabezpiecza przed parchem, a siarka bije szpeciele (wzdymacza i podskórnika).
We wszystkich sadach gruszowych są uszkodzenia pni przez mróz. Mieszaniną która bardzo wspomaga bioregenerację jest 1-1,5 l Aminosolu + 5-10 kg Resistymu na 1000 l wody!
Śliwy: mieszanina jak u gruszy!
Wiśnie, Czereśnie: Brunatna zgnilizna drzew pestkowych: preparaty miedziowe 3kg/ha. Jeden raz przed kwitnieniem można użyć Topsinu 1,5l/ha.
Porzeczki: najlepiej zastosować mieszaninę preparatu Dithane Neo Tec w dawce 4,5 kg/ha + 5 kg Siarkolu Extra na 1000 l wody. Mancozeb chroni przed Opadziną i Białą plamistością liści, a siarka bije wysypującego się wielkopąkowca. Uwaga na plantacja porzeczki nie stosować już Olei parafinowych, bo pozlepiacie Państwo pąki i się nie rozwiną!
Malina letnia: jak przyrosty tegoroczne osiągną długość 3-4 cm zastosować nawóz algowy!
Agrest – rozpoczęło się kwitnienie!
We wszystkich gatunkach należy dodać nawóz z alg morskich. Zawierają one fitohormony – wspomaganie bioregeneracji po uszkodzeniach mrozowych.
Adam Fura 19.04.2012 roku.
Komentarze