Na czasie: Ciąć czy bać się chorób kory i drewna? Zbigniew Marek
Czy można ciąć jabłonie, jeśli temperatura w dzień jest na plusie, tym bardziej, jeśli prószy śnieg? Czy nie ma wówczas zagrożenia infekcji grzybami wywołującymi choroby kory i drewna? W ostatnim czasie pojawiło się na ten temat wiele pytań. O poradę zapytaliśmy doradcę sadowniczego firmy Green Eco Poland, Pana Zbigniewa Marka.
Co robić w sytuacji, jeśli w dzień temperatura wynosi 1 – 2 stopnie powyżej zera, prószy śnieg, ale nocą mamy średnio minus 4 stopnie? Czy także może dochodzić do infekcji? Według Pana Zbigniewa Marka, specjalisty sadowniczego firmy Green Eco Poland, sadownicy nie powinni mieć większych obaw w obliczu takich warunków. Jego zdaniem, jeśli temperatury w nocy spadają poniżej zera, ewentualne infekcje są znikome i nie radziłby przerywać cięcia. Inna sytuacja, jeśli temperatura na plusie utrzymywałaby się kilka dni i jednocześnie padał deszcz – wtedy nie należy ciąć.
Czy wykonywać w tym momencie prewencyjne opryski miedzią? Zdaniem Pana Marka, jeśli taka pogoda, jak obecnie (w nocy mróz), będzie się nadal utrzymywała, sadownicy nie powinni wyrywać się na razie z opryskami.
Warto było jednak nadmienić, że podczas cięcia drzew porażonych przez Neonectrię najbezpieczniej byłoby usunąć wszystkie gałęzie ze śladami porażenia. Grzyby z gałęzi leżących w międzyrzędziach dalej mogą być groźne dla drzew, bo zarodniki w sprzyjających warunkach będą rozsiewać się dalej. Najlepszym sposobem byłoby wypchnięcie gałęzi i ich spalenie, tak by całkowicie zlikwidować potencjał infekcyjny.
Pan Marek radzi również, aby w miare możliwości ciąć na razie kwatery starsze, bo ciągle istnieje ryzyko wystąpienia mrozów.