
Oszczędnie, innowacyjnie i skutecznie
Bardzo miło mi powitać polskich sadowników. Nazywam się Javier Navarro Valle i jestem menadżerem rozwoju hiszpańskiej firmy SERVALESA na Europę, Azję południowo-wschodnią i Wyspy Kanaryjskie. Pracuję w firmie Servalesa od 10 lat. Od 2 lat nasza firma należy do Grupy Sangosse (De Sangosse Group). Być może ktoś z Państwa pamięta mnie ze spotkań z producentami i szkoleń, które organizował nasz Polski dystrybutor Activ Sp. z o.o. w Sadkowie Szlacheckim w grupie Fruit Family. Chciałbym przybliżyć Wam dzisiaj jeden z kluczowych dla nas produktów, jakim jest ACTIVICUR®.
Activicur®, to bardzo ważny produkt dla wielu upraw prowadzonych w Polsce, nie tylko dla produkcji jabłoni czy gruszy, ale również dla zbóż, warzyw i upraw szklarniowych.
Mówię o Activicurze®, jako produkcie zupełnie innym niż pozostałe produkty miedziowe oferowane na rynku. Pozwólcie, że to wyjaśnię.
Wiele rzeczy już się zmieniło i wiele na rynku środków ochrony roślin nadal się zmienia. Mnóstwo dobrze znanych substancji zostało wycofanych; popularne preparaty zmieniają swoje składy; na nowo odkrywamy coś co jest już dobrze znane, stres biotyczny czy abiotyczny, przed którym najpierw chronić nasze produkcje, …. dla nas to rzeczywistość, która wymusza przygotowanie i oferowania innowacyjnych rozwiązań dostosowanych do potrzeb różnych upraw. Taką rolę odgrywają teraz biostymulatory.
Przekaz dotyczący produktu jest jasny, Activicur® to produkt biostymulujący o bardzo niskiej zawartości ogólnoustrojowej miedzi, który indukuje reakcję odpornościową rośliny w celu uniknięcia, opóźnienia lub złagodzenia sytuacji stresowych.
Pozwala również uniknąć problemów które mogą stwarzać preparaty o wysokim stężeniu tradycyjnej miedzi fungicydowej. Główną różnicą w stosunku do konwencjonalnych preparatów miedziowych jest to, że zwykle działają one zapobiegawczo, jakby poza rośliną (kontaktowo), podczas gdy Activicur® działa również poprzez ogólnoustrojową translokację miedzi wewnątrz rośliny, czyli systemicznie.
Ponadto składniki zawarte w preparacie, działają jak elicytory (związki chemiczne, które indukują biochemiczne reakcje obronne roślin), wspomagając rozwój i wzrost roślin.
Activicur®, to biostymulator, który działa ogólnie jako wzmacniacz roślin i jest skutecznym środkiem przeciw różnym stresującym sytuacjom.
Activicur® zwiększa parametry wigoru (biomasa, powierzchnia liści, zawartość chlorofilu itp.), które przyczyniają się z kolei, do lepszego rozwoju roślin (wysokość i waga), co przekłada się znowu na wzrost wydajności.
Stąd też, jego ogromne znaczenie jako podstawowego produktu w cyklu produkcji wysokiej jakości owoców jabłoni, winorośli, upraw jagodowych, upraw szklarniowych, zbóż i innych. Co więcej, należy wyraźnie powiedzieć, że zadaniem Activicura®, NIE jest zwalczanie parcha, mączniaka prawdziwego lub rzekomego, gdyż nie jest on środkiem ochrony roślin, choć działa prawie w ten sposób. Koncepcją jego działania jest biostymulacja rośliny w celu uruchomienia procesów samoobrony przed patogenami.
Staramy się zapewnić roślinie pełną siłę, aby uniknąć jej uszkodzeń, a w razie potrzeby by lepiej radziła sobie z problemami. To z kolei, pozwoli nam na zminimalizowaniu zabiegów konwencjonalnymi fungicydami, nawet przy ich mieszaniu z Activicurem®.
W przypadku niektórych patogenów, np. parcha w sadzie, zaleca się profilaktyczne stosowanie Activicura® od samego początku, czyli od fazy różowego pąka, poprzez kwitnienie, powtarzając oprysk co 15-20 dni dawką 1,5 - 2 l / ha bez obaw jakiejkolwiek fitotoksyczności. Jest to swojego rodzaju szczepionka jaką podajemy drzewom, które stworzą własną obronę immunologiczną.
Dodatkowo wzmacniające właściwości Activicura® wpływają pośrednio na inne patogeny atakujące nasze uprawy. Stosowanie Activicura®, zapobiega, opóźnia, łagodzi lub ogranicza ataki, takich patogenów jak: phytophtora, mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, verticilium, fusarium, septoria i pythium w wielu różnych uprawach.
ROŚLINY WYTWARZAJĄ I ROZWIJAJĄ WŁASNĄ OBRONĘ W OPARCIU O FITOALEKSYNY.
Zdolność do przemieszczania się cząstek miedzi w roślinie w górę i w dół (działanie systemiczna) oraz ochrony młodych pędów, jest tym, co odróżnia Activicur® od pozostałych preparatów miedziowych ze względu na kompleks cząsteczkowy w jego składzie.
Dzięki kompleksowi molekularnemu w skład, którego wchodzi glukonian miedzi i galakturonian, cząstki miedzi Activicura®, dostają się do wnętrza rośliny. Ich niewielka ilość (5,5% Cu), z jednej strony nie powoduje fitotoksyczności, a z drugiej wystarcza, żeby roślina rozpoznała miedź jako toksynę i rozpoczęła produkcję fitoaleksyn.
Tak „zaszczepione” drzewa, tworzą więcej fitoaleksyn, budują system samoobrony i oto sekret naszego produktu.
Stosowanie produktu przy produkcji wysokiej jakości owoców, przeprowadzone od momentu pojawienia się pierwszych liści aż do końca cyklu, daje wymierne korzyści.
Tylko na niektórych odmianach gruszek i niektórych owocach pestkowych (brzoskwiniach) nie zalecane jest stosowanie produktu dolistnie w fazie formowania nasion. W tym okresie zalecamy aplikowanie Activicura® poprzez system korzeniowy z irygacją
Generalnie oprysk produktem miedziowym podczas kwitnienia, może powodować fitotoksyczność, nawet produktem z glukonianem miedzi. Wiele tlenochlorków miedzi, wiele siarczanów i glukonianów miedzi obecnych na rynku, może na tym etapie wzrostu powodować fitotoksyczność, natomiast Activicur® NIE (!).
Miedź metaliczna w soli miedzi, może być fitotoksyczna, także glukoniany miedzi zastosowane dolistnie podczas kwitnienia uszkadzają kwiaty, ponieważ działają kontaktowo.
Miedź z kwasem glukonowym, zwana glukonianem miedzi, ma tendencję do przemieszczania i gromadzenia się w obszarach wzrostu wegetatywnego, a także do przemiaszczania się do kwiatach, jeśli zostanie zastosowana dolistnie.
Activicur® działa jak produkt ogólnoustrojowy, w którym chelatowany kompleks molekularny glukonianu i galakturonianu miedzi jest absorbowany przez komórki do naczyń i krąży w roślinie wraz z sokiem komórkowym.
To stabilny kompleks molekularny na bazie organicznej miedzi w postaci monoglukonianu miedzi i pochodnych sacharozy.
Będąc kompleksem molekularnym, zapobiega krystalizacji soli miedzi i jest wchłaniany zarówno przez błonę liściową, jak i przez system korzeniowy z fertygacją.
Na dostępność miedzi (Cu) wpływają również jony antagonistyczne: wysoka zawartość azotu i fosforu utrudnia wchłanianie miedzi, a nadmiar cynku lub manganu może nasila niedobór jonów miedzi.
Wiele białek zawierających Cu odgrywa kluczową rolę w procesach takich jak fotosynteza, oddychanie, detoksykacja ponadtlenkowa i lignifikacja.
Bez Cu w soku nie byłoby fotosyntezy, ponieważ ten pierwiastek jest niezbędny do powstania chlorofilu.
Niektóre enzymy zawierające miedź, znajdują się w ścianach komórkowych i biorą udział w biosyntezie fitoaleksyn i ligniny. Fitoaleksyny hamują kiełkowanie zarodników i wzrost grzybów. Tworzenie się ligniny stwarza barierę mechaniczną przeciwko przenikaniu patogenów.
Miedź jest niezbędnym mikroelementem w procesie fotosyntezy i tworzenia chlorofilu.
Jak widzimy, stosowanie Activicura® w różnych uprawach, nie tylko łagodzi i ogranicza skutki działania patogenów, ale ma również działanie biostymulujące.
Warto przyjrzeć się temu i zaobserwować, jak zmienia się roślina podczas korzystania z produktu pod względem: wigoru, koloru, zawartości chlorofilu, zawartości suchej masy, profilaktyki i redukcji skutków działania patogenów, takich jak parch, mączniak itd., możliwości mieszania z innymi środkami ochrony roślin, jeśli istnieje potrzeba wzmocnienia ich działania.
Zapraszam więc do przetestowania i wykorzystania innowacyjnych możliwości jakie daje nam Activicur®
Javier Navarro Valle
Komentarze