Biała plamistość liści truskawki (Mycosphaerella fragariae)
netak
Biologia
Biała plamistość liści truskawki jest najpowszechniejszą chorobą atakującą truskawki i poziomki. Typowymi objawami tego patogena są różnej wielkości plamy na górnej stronie liścia. Początkowo są to okrągłe, brunatne i drobne plamki. Następnie w miarę powiększania się stają się owalne, jasnoszare, z brunatnoczerwoną obwódką. W czasie ciepłej i wilgotnej pogody plamy mogą być rdzawobrązowe, a przy silnym porażeniu łączą się i obejmują coraz większą powierzchnię blaszki liściowej. Prowadzi to do zamierania nawet całego liścia. Bardzo silnie porażenie liści wpływa na osłabienie rośliny oraz zahamowanie wzrostu i rozwoju owoców. Plamy wywołane tą chorobą mogą się pojawić także na ogonkach, szypułkach, działkach kielicha oraz rozłogach. W czasie dużej wilgotności w czasie kwitnienia może dojść do infekcji słupków, z których następnie grzyb przerasta do rozwijających się orzeszków – nasion oraz otaczającej je tkanki owocu. W wyniku tej infekcji wokół szczerniałych, porażonych nasion powstają suche, nekrotyczne, brązowoczarne plamy. Przy wysokiej wilgotności na plamach pojawia się delikatny szary nalot z zarodnikami konidialnymi. W Polsce stadium workowe patogena występuje bardzo rzadko. Biała plamistość liści truskawki zimuje na porażonych liściach w postaci grzybni i nibysklerocjów. Następnie wiosną, w warunkach wysokiej wilgotności, w miejscu plam, grzyb wytwarza trzonki konidialne z zarodnikami, które są źródłem infekcji pierwotnych.
Szkodliwość
Biała plamistość liści truskawki może powodować znaczne straty w plonach, ponieważ na silnie porażonych roślinach owoce nie osiągają wielkości handlowej. Choroba ta rozprzestrzenia się z kroplami deszczu oraz w czasie zraszania plantacji. Porażane są głównie młode i rozwinięte liście. Okres inkubacji choroby trwa od 2-3 tygodni. Występowanie tego patogena zależy od podatności odmiany, przebiegu pogody oraz wielkości źródła infekcji. Zwykle starsze plantacje są silniej porażone niż jednoroczne.
Zwalczanie
Należy uprawiać odmiany odporne, sadzić zdrowe rośliny oraz grabić i niszczyć porażone liście. Obecnie do zwalczania białej plamistości liści truskawki zarejestrowane są następujące preparaty:
- Domark 100 EC,
- Sadoplon 75 WP,
- Signum 33 WG,
- Topsin M 500 SC,
- Zato 50 WG.
Przed zastosowaniem wymienionych preparatów należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.
Nie przegap najnowszych wiadomości
Dodaj komentarz