Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (Monilinia laxa)
Biologia
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych może pojawiać się na kwiatach wiśni. Choroba ta infekuje roślinę przez znamię słupka lub pylniki, a po kilku dniach porażone kwiaty ulegają zgorzeli, brunatnieją i zamierają. Mimo to porażone kwiaty pozostają na drzewie przez kilka miesięcy. Z kolei grzybnia przemieszcza się do krótkopędów i pędów, gdzie powoduje nekrozę kory i szybkie zamieranie porażonych części. Choroba ta poraża owoce wiśni, czereśni, śliwy, moreli i brzoskwini w okresie dojrzewania, przeważnie po długotrwałych opadach deszczu. Wówczas owoce pękają, a rany są łatwą drogą infekcji dla patogenów. Wokół miejsca zakażenia pojawiają się brunatne plamy gnilne obejmujące stopniowo cały owoc. Następnie na owocach tworzą się liczne, popielatoszare skupienia sporodochiów z konidiami.
Szkodliwość
Porażone owoce przez brunatną zgniliznę pozostają na drzewach i przekształcają się w zdeformowane, pofałdowane, ciemnobrunatne, a później czarne mumie. Duża część porażonych owoców przed zmumifikowaniem opada na zimę. Część porażonych owoców przylega do pędów np. śliwy, a wiosną w tym miejscu widoczna jest nekroza kory. Wiosną źródłem brunatnej zgnilizny drzew pestkowych są sporodochia zimujące na porażonych pędach i zmumifikowanych, pozostających na drzewach owocach oraz pseudosklerocja wytwarzane na gnijących, opadłych na ziemię owocach. W ciągu sezonu wegetacyjnego patogen ten wytwarza kilka pokoleń konidiów. Infekcji wtórnych dokonują konidia wytwarzane na porażonych w danym sezonie wegetacyjnym owocach bądź pędach. Choroba ta znacznie obniża plon owoców pestkowych nawet już po zbiorze owoców.
Zwalczanie
Aby ograniczyć występowanie brunatnej zgnilizny drzew pestkowych należy wycinać chore pędy oraz usuwać porażone owoce i niszczyć je.
Obecnie do zwalczania tej choroby zarejestrowane są następujące preparaty:
- Buffer 250 EC,
- Bumper 250 EC,
- Golden Difenokonazol 250 EC,
- Golden Propiconazol 250 EC,
- Helicur 250 EW,
- Horizon 250 EW,
- Jetzone 250 EC,
- Kaptan Plus 71,5 WP,
- Miedzian 50 WP,
- Miedzian Extra 350 SC,
- Orius 250 EW,
- Riza 250 EW,
- Score 250 EC,
- Signum 33 WG,
- Skower 250 EC,
- Sokker 250 EC,
- Sparta 250 EW,
- Suplo 250 EC,
- Syrius 250 EW,
- Talent 240 EC,
- Tebu 250 EW,
- Topsin M 500 SC.
Przed zastosowaniem w/w środków należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.