W malinach letnich... Komunikat jagodowy UPL 16.05.2024
Robi się w końcu coraz cieplej. Zatem w malinach uprawianych na zbiór letni pojawia się coraz więcej kwiatów. W tunelach wegetacja jest bardzo zaawansowana i widać już całkiem spore owoce. Również w polu, mimo chłodnych nocy, mamy już całkiem sporo kwiatów.
Zapowiadana jest zmiana pogody, mają pojawić się opady. Nawet jeżeli nie one to wraz z wilgotniejszym forntem atmosferycznym pojawiać się będą dużo obfitsze i długotrwałe rosy sprawi to, że wzrośnie ryzyko występowania szarej pleśni i zamierania pędów.
Już w tym momencie należy myśleć również o kolejnym sezonie a mianowicie o pędach, które wyrastają z ziemi i będą owocowały za rok. Pierwsze ich usuwanie zostało przeprowadzone. Te które pojawiają się teraz muszą już pozostać na plantacji. Zatem wszystkie zabiegi muszą być wykonywane tak, by chronić również te pędy, a szczególnie ich podstawę.
Póki pogoda jest stabilna czas myśleć o budowaniu odporności i produktach długodziałających. Jest to zatem doskonały czas na stosowanie Vaxiplantu. W momencie raptownej zmiany pogody ryzyko infekcji znacznie wzrośnie i koniczne będzie sięgnięcie po rozwiązania mocniejsze jak Pyrus (Pirmetanil) lub produkty dwuskładnikowe.
Czas kwitnienia to najważniejszy moment w całym okresie wegetacji. Przy obecnych upałach i okresowych przegrzania mogą powodować problemy z żywotnością pyłku, i prawidłowym zapłodnieniem. Jest to właściwy czas na stosowanie produktów biostymulujących i tu doskonale sprawdzi się BM Start, który nakierowany jest na stymulację procesu kwitnienia i zapłodnienia.
Obserwować
Po inwazji kwieciaka na plantacjach truskawek, warto zwrócić uwagę na obecność tego szkodnika również na plantacjach malin. W kilka ciepłych nocy potrafi on poczynić nie małe szkody.
Nie mniej zjadliwy będzie również przędziorek, który przy takiej wciąż suchej aurze rozwija się błyskawicznie. Koniecznie ich populację należy zdławić w zarodku zanim zdąży skolonizować całe rośliny.
To co już obserwuje się na krzewach to powszechne występowanie różnego rodzaju gąsienic. Uszkadzających liście, ale i kwiaty. W przypadku ich występowania konieczne jest wykonanie zabiegu zwalczającego z użyciem np. Xentari. Pamiętać jednak należy, że jest to dopiero początek okresu intensywniejszego pojawu tych szkodników.
Michał Malicki, Doradca Techniczny ProNutiva – Rośliny Jagodowe