W truskawkach przed zbiorami – Komunikat jagodowy UPL 21.05.24
Na wielu truskawkowych plantacjach rozpoczynają się zbiory, na innych owoce dopiero się czerwienią. Wedle prognoz pogody ma nastąpić zmiana z saharyjskich upałów na nieco bardziej wilgotną aurę. Sprawi to, że powróci ryzyko infekcji najważniejszych chorób.
Zanim popada
Wciąż jednak jest ciepło i dochodzą sygnały o dużej presji ze strony szkodników. O przędziorku i zniszczeniach jakie czyni wiemy i widzimy. Pojawia się jednak coraz więcej doniesień o obecności wciornastków na plantacjach i już znajduje się uszkodzone owoce. Konieczny jest monitoring tego szkodnika. Można do tego wykorzystać niebieskie tablice lepowe. Jednak nie zawsze chcą się na nich przyklejać. Inną metodą lustracji jest poranne strząsanie szkodników na białą kartę.
Jeżeli wciornastki występują konieczne jest ich błyskawiczne zwalczanie. Zabieg należy wykonać rano, tuz po ustąpieniu rosy. Do tego celu wykorzystać można środki o działaniu mechanicznym np. te oparte o olejek pomarańczowy. W tym momencie doskonale zadziałają na małe szkodniki czyli wciornastki i przędziorki, ale również ograniczą mączniaki.
Jak popada
Owoce są już duże i wiele z nich dotyka gleby lub jest bardzo blisko. Zatem jeżeli tylko glebę zaczną uderzać krople deszczu wraz z nimi rozbryzgiwać się będą zarodniki grzybów powodujących antraknozę, czyli zagniwanie owoców. Konieczne będą zatem działania interwencyjne przeciwko tej chorobie w połączeniu z ograniczaniem szarej pleśni przy użyciu produktów o krótkiej karencji jak np. Pyrus (Pimetnil).
Na odmianach późniejszych, które dopiero kwitną, można z powodzeniem wykorzystać Captan, który ma również wpływ na inne patogeny.
Zanim jeszcze dojdzie do zmian w pogodzie jest jeszcze czas na zastosowanie na plantacjach Vaxiplantu czyli laminaryny, która na długi czas będzie wzmacniała rośliny przed szeregiem chorób, tych wymienionych powyżej jak również przed mączniakami i plamistościami liści.
Szczególnie warto pomyśleć o tym zabiegu na plantacjach mocno rozrośniętych, takich gdzie za chwilę nie będzie się dało wjechać.
Na wielkość
Tam, gdzie pierwsze owoce są zbierane, ostatnie kwiaty wciąż jeszcze kwitną i wykształcają się owoce. Jest to wciąż jeszcze dobry czas na podanie biostymulatora Calibra, który pobudzi podziały komórkowe w tych młodych owocach i je „podpompuje” do większych rozmiarów.
Michał Malicki, Doradca Techniczny ProNutiva – Rośliny Jagodowe