Truskawki w tunelu: czas intensywnych prac

Za oknami w ostatnich dniach jest dość ciemno, smętnie i chłodno. Na polach wiele się nie dzieje, jednak w truskawkowych tunelach wegetacja wciąż trwa. Powoli, ale nieubłaganie zbliżamy się do kwitnienia.

Już_widać_inicjujące_się_pędy_kwiatostanowe.jpg

Już widać inicjujące się pędy kwiatostanowe

Wypędzić wilgoć

Podczas ostatnich chłodów rośliny długo przebywały pod okrywą z włókniny. Oznacza to, że długi czas znajdowały się w wilgotnym środowisku, co stymuluje rozwój chorób grzybowych, głównie szarej pleśni i antraknozy.

Kiedy tylko będzie to możliwe, należy wykonać zabieg wysuszający, na przykład wodorowęglanem potasu, a po kilku godzinach zastosować zabezpieczająco Captan w połączeniu z Vaxiplantem. Dzięki temu poszerza się spektrum zwalczanych chorób, a sam zabieg ma charakter kontaktowy za sprawą Captanu i systemiczny dzięki Vaxiplantowi. Tak zabezpieczone rośliny będą mogły z powrotem znaleźć się pod okrywami bez obaw o zagniwanie.

Woda_na_liściach_może_pochodzić_z_kondesacji_pary_wodnej_lub_być_fektem_parcia_korzeniowego_-_w_obydwu_przypadkach_świadczy_to_o_dużej_wilgotności.jpg

Woda na liściach może pochodzić z kondesacji pary wodnej lub być fektem parcia korzeniowego - w obydwu przypadkach świadczy to o dużej wilgotności

Czas szkodników

Za każdym razem, kiedy tylko jest to możliwe, należy przeprowadzać lustracje na obecność przędziorków. Jeżeli były na jesieni, będą i teraz. Nie jest to jeszcze czas na stosowanie typowych akarycydów, ponieważ nie wszystkie samice wyszły jeszcze z miejsc zimowania. Warto jednak tłumić populację już od samej wiosny, na przykład przy wykorzystaniu produktów na bazie olejku pomarańczowego, który jednocześnie będzie działał również fungistatycznie, na przykład na mączniaki.

Taki zabieg, zwalczający szerokie spektrum szkodników, będzie szczególnie ważny tam, gdzie spotykane są kolonie mszyc, a te potrafią być bardzo uciążliwe.

Warto również zajrzeć w głąb gleby, by ocenić i sprawdzić, czy na korzeniach nie żerują różnego rodzaju pędraki, ponieważ będzie to ostatni moment na ich zwalczanie, póki nie poczynią większych szkód.

Zamszycowany_liśc_truskawki_już_po_zabiegu.jpg

"Zamszycowany" liść truskawki już po zabiegu

Czas stymulacji

Masa liściowa jest już dość duża, a w słoneczne momenty intensywnie pracuje, transpirując. Aby rośliny były odpowiednio odżywione, konieczne jest rozpoczęcie ich odżywiania przez fertygację. Warto w tym czasie wspomóc rozwój systemu korzeniowego, podając na przykład Goteo, który z powodzeniem można łączyć z pożywką (oprócz nawozów wapniowych). Mocne korzenie będą podstawą do wyżywienia całej rośliny, a także pomogą przy regeneracji ewentualnych uszkodzeń zimowych.

Zdarzają się wpadki

Praca w tunelach nie jest łatwa, mimo wczesnej daty w kalendarzu słońce operuje mocno i może powodować, że temperatura pod folią gwałtownie wzrośnie. Czasami nawet za bardzo, co może objawiać się poparzeniami najmłodszych fragmentów liści. Jest to dla roślin niewątpliwa strata powierzchni asymilacyjnej, uszkodzenie tkanek, ale i ogromny stres. W takich przypadkach warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie, jakim jest Asahi SL. W odróżnieniu od innych produktów o działaniu biostymulującym, z powodzeniem można go stosować na tkanki uszkodzone, ponieważ nie niesie w sobie dodatkowej masy organicznej, którą roślina musi „przetrawić”, co jest dla niej obciążeniem.

Uszkodzenia_liści_spowodowane_przegrzaniem.png

Uszkodzenia liści spowodowane przegrzaniem

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Jagodowe przed chłodami

Truskawki w tunelu: sezon 2025 rozpoczęty!

X