Komunikat sadowniczy SKS 22 2015-10-20

IMG 9214Nawożenie dolistne
Nawozy dolistne zawierające cynk i bor należy zastosować możliwie jak najszybciej po zbiorze owoców, aby składniki pokarmowe zostały wchłonięte w odpowiedniej ilości. Preparaty bogate w bor oraz cynk stosowane przed okresem zimowym zwiększają mrozoodporność drzew oraz wzmacniają pąki kwiatowe. Bor jest również ważnym składnikiem pokarmowym w okresie kwitnienia i wiązania owoców. Zastosowanie boru i cynku w mieszaninie z mocznikiem poprawia ich wchłanianie. Zalecamy zastosować gotową mieszankę cynku, boru oraz azotu w postaci nawozu:  FruitAkademia po zbiorach – w dawce 7,5 kg/ha.
Nie należy łączyć tego zabiegu z mocznikiem w wysokiej dawce, stosowanym do ograniczenia parcha jabłoni.

Pozbiorcze zwalczanie parcha
W celu ograniczenia pierwotnego źródła infekcji parcha jabłoni, jakim są zarodniki workowe, należy wykonać jesienne opryskiwanie sadów 4-5% roztworem mocznika (40-50 kg /ha) na początku opadania liści. Zaleca się również rozdrobnienie opadłych liści kosiarką bijakową. Liście rozdrobnione są o wiele szybciej rozkładane przez organizmy glebowe. Najlepiej zabieg taki wykonać co najmniej dwukrotnie w ciepły dzień po przymrozku (uzyskuje się najlepszy efekt rozdrabniania).

Przechowywanie jabłek
Tegoroczne zbiory jabłek zapowiadają się znacznie wyższe od szacowanych w związku z tym trudno jest przewidzieć jak będzie wyglądała sprzedaż. Może okazać się konieczne dłuższe niż zwykle przechowywanie jabłek. Polecamy stosowanie środka FruitSmart zawierającego 1-MCP. Substancja spowalnia dojrzewanie owoców i pozwala je dłużej przechowywać. Stosowanie FruitSmart niesie ze sobą wiele dodatkowych korzyści, oprócz lepszych parametrów jakościowych po przechowywaniu ogranicza straty masy wynikające z transpiracji i oddychania oraz pozwala zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej.
FruitSmart to pierwszy polski produkt zawierający 1-MCP, przeznaczony do samodzielnej aplikacji.

System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

Przeczytaj także: Czy mróz uszkodził niezebrane jabłka?

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Żniwa w szkółce – wykopywanie drzewek 7-miesięcznych

Rozlewamy kwasy humusowe CARBOHUMIC

#8 Komunikat sadowniczy Zbigniew Marek, 9.11.2024

Sadownicy polują

X