Przygotowania do wiosennej ochrony

Producenci rolni w celu ograniczania występowania agrofagów w swoich uprawach bardzo często wykorzystują chemiczną ochronę roślin. Stosowanie pestycydów związane jest nierozerwalnie możliwością wystąpienia zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska. Jednocześnie nieprawidłowo zastosowane środki ochrony roślin mogą prowadzić do braku oczekiwanego efektu lub nawet zniszczenia chronionych upraw.

Główny Inspektor mając na uwadze powyższe zachęca wszystkie osoby stosujące środki ochrony roślin do regularnego zdobywania wiedzy w zakresie ich aplikacji. Okres zimowy jest do tego znakomitą okazją. W tym czasie często też są organizowane szkolenia przez jednostki upoważnione do prowadzenia takiej działalności. 

Programy szkoleń uwzględniają wszystkie istotne zagadnienia dotyczące wymagań integrowanej ochrony roślin, środków ochrony roślin oraz ograniczania ryzyka związanego z ich stosowaniem. Uczestnicy szkoleń poza wiedzą i wymianą poglądów uzyskują również zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

Główny Inspektorat zachęca również przed rozpoczęciem prac wiosennych do zadbania o sprawność techniczną sprzętu wykorzystywanego do stosowania środków ochrony roślin. 

Zapewnienie prawidłowej i precyzyjnej aplikacji środków ochrony roślin, bezpiecznej dla ludzi, zwierząt i środowiska wymaga użycia sprawnego technicznie i skalibrowanego sprzętu. Sprawność techniczna sprzętu jest weryfikowana podczas okresowo przeprowadzanych badań technicznych. Pierwsze badanie nowego sprzętu należy przeprowadzić nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia a kolejne w przypadku opryskiwaczy polowych i sadowniczych co 3 lata. Kalibracji sprzętu musi dokonać samodzielnie jego użytkownik. 

Główny Inspektor informuje, że profesjonalne stosowanie środków ochrony roślin może odbywać się wyłącznie przy użyciu sprzętu sprawnego technicznie, skalibrowanego oraz przez osoby posiadające kwalifikacje w tym zakresie. 

Rejestry przedsiębiorców i podmiotów prowadzących działalność w zakresie: 

  • prowadzenia szkoleń w zakresie środków ochrony roślin;
  • potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin 

udostępniane są przez wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa pod adresem http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie stosowania środków ochrony roślin stosuje sankcje karne wynikające z ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #1 Ula 2024-02-28 08:20
I coś tu się nie zgadza w tych przekazach. Dlaczego nie piszecie w IP czy w integrowanej ochronie najpierw stosuje się inne metody a na końcu chemiczne które w wielu przypadkach są zbędne i stosowane są tylko z niewiedzy lub pod naporem marketingu i pseudoradztwa sms lub youtube.
Cytować

Powiązane artykuły

X