Mszyca jabłoniowo-babkowa = Porazik jabłoniowo-babkowy (Dysaphis plantaginea)

Biologia
Jest to gatunek mszycy dwudomnej, wiosną i wczesnym latem  rozwija się i żeruje na jabłoniach, czasem gruszach, a po pojawieniu się 2-3 pokoleń migruje zwykle na korzenie babki zwyczajnej, ale również inne gatunki  babki.  Formy bezskrzydłe mszycy jabłoniowo-babkowej są owalne i silnie wypukłe o długości 2,5 mm, w kolorze buraczkowym. Ciało ich jest pokryte woskowym nalotem i wyglądają, że są koloru fioletowo-niebieskawego. Larwy i nimfy są różowe. Natomiast formy uskrzydlone są brązowoczarne, o długości  do 2 mm. Jaja zimowe są czarne, owalne i błyszczące. Zimują jaja na cienkich gałązkach, w pobliżu pąków. Płodność uskrzydlonych samic pokolenia płciowego wynosi 4-6 jaj. Larwy wylęgają się na przełomie marca i kwietnia. Następnie po 2-4 tygodniach pojawiają się dzieworodne, bezskrzydłe samice, których płodność wynosi 180 larw. W trakcie całego sezonu wegetacyjnego na jabłoni może rozwinąć się od 6 do 8 pokoleń mszycy jabłoniowo-babkowej.

Szkodliwość
Mszyca jabłoniowo-babkowa jest najgroźniejszą mszycą żerującą na jabłoniach. W czasie żerowania liście jabłoni skręcają się ku dołowi, marszczą, wydymają, żółkną i zasychają. Zostaje zahamowany roczny przyrost gałęzi, a zawiązki owoców stają się zmarniałe. Na powierzchni tych owoców widać ciemny nalot grzybów sadzakowych, które rozwijają się na wydalanej przez mszyce spadzi.

Zwalczanie
Przymrozki występujące wczesną wiosną ograniczają liczebność mszycy jabłoniowo-babkowej. W celu określenia progu szkodliwości przez tego szkodnika należy w fazie ukazywania się pierwszych liści, na 10 losowo wybranych drzewach przejrzeć po 20 pąków. Próg zagrożenia w tej fazie wynosi 10 pąków z koloniami mszyc. Natomiast po kwitnieniu trzeba przejrzeć ulistnienie na 50 losowo wybranych drzewach. Wówczas próg zagrożenia wynosi 1 drzewo z koloniami mszycy jabłoniowo-babkowej. Obecnie do zwalczania tego szkodnika zarejestrowane są następujące preparaty:
- Acetamip 20 SP,
- Actara 25 WG,
- Apacz 50 WG,
- Bulldock 025 EC,
- Calypso 480 SC,
- Fastac 100 EC,
- Jetstac 100 EC,
- Karate Zeon 050 CS,
- Kung-Fu 050 CS,
- LambdaCe Z 050 CS,
- Mospilan 20 SP,
- Movento 100 SC,
- Pilar-Lambda-Cyhalotryna 050 CS,
- Pirimor 500 WG,
- Teppeki 50 WG,
- Sherpa 100 EC,
- Sumitox 20 SP,
- Viper 20 SP.
Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.
 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X