Kwieciak jabłkowiec (Anthonomus pomorum)
Biologia
Kwieciak jabłkowiec jest to ciemny chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych o długości około 5 mm. Na pokrywach ma widoczne dwie linie, które układają się w kształcie litery V. Jaja tego chrząszcza są owalne i w kolorze zbliżonym do białego. Larwa początkowo jest biaława z czarną głową, beznoga, a później żółtawa z brązową głową, wygięta w kształcie rogalika. Poczwarka jest wolna, z widocznymi częściami formującego się chrząszcza. Zimują dorosłe chrząszcze kwieciaka jabłkowca na drzewach w załamaniach kory. Następnie chrząszcze opuszczają kryjówki wiosną, gdy temp. przekroczy +8°C, a przy temp. +12°C obserwuje się przeloty kwieciaka w obrębie koron drzew i pomiędzy nimi. Kwieciak jabłkowiec żeruje na nabrzmiewających pąkach liściowych oraz na kwiatowych, w których wygryza duże otwory. Samice rozpoczynają składanie jaj bezpośrednio po pęknięciu i rozchyleniu się pąków. Wygryzają one w pąku kwiatowym otwór i składają do jego środka jedno jajo. Płodność samicy kwieciaka jabłkowca to – 140 jaj. Inkubacja trwa 1-2 tygodni, żerowanie larw około 3 tygodni, a stadium poczwarki 7-10 dni. Następnie po przepoczwarczeniu, chrząszcze opuszczają pąk i żerują kilka tygodni po dolnej stronie liści, po czym w załamaniach kory przechodzą diapauzę letnią. Ponownie uaktywniają się w sierpniu i poszukują nowych kryjówek do zimowania.
Szkodliwość
Kwieciak jabłkowiec żeruje w sadach jabłoniowych i gruszowych. Jego larwy wyjadają wnętrze pąka kwiatowego. Podcina również płatki, które zasychają i tworzą brązową kapsułkę osłaniającą larwę. Jedna larwa uszkadza tylko jeden pąk kwiatowy. Wczesną wiosną chrząszcz kwieciaka jabłkowca nadgryza pąki, z których wypływają krople soku – jest to tzw. płacz pąków. Uszkodzenia widoczne są w postaci brązowych nacięć na działkach kielicha. Następnie latem, po przepoczwarczeniu chrząszcze żerują na liściach zeskrobując skórkę i część miękiszu. Szkodliwość żerowania kwieciaka jabłkowca zależy od intensywności kwitnienia jabłoni. W przypadku, gdy jest mało pąków, chrząszcz może zniszczyć większość z nich, a jeśli występuje obfite kwitnienie, to jedynie je przerzedza. Zahamowanie rozwoju pąków kwiatowych w okresie wczesnowiosennym sprzyja złożeniu większej liczby jaj.
Zwalczanie
Określając próg szkodliwość kwieciaka jabłkowca należy brać pod uwagę jego liczebność w poprzednim roku oraz stopień zawiązania pąków kwiatowych w bieżącym. Na 40 losowo wybranych drzewach w okresie nabrzmiewania i pękania pąków trzeba przejrzeć po 10 pąków. Próg zagrożenia to 60 paków z nagryzieniami na 400 sprawdzonych. Można także strząsać chrząszcze na płachtę entomologiczną – po 1 gałęzi z 35 losowo wybranych drzew. Wówczas próg zagrożenia wynosi 5-10 chrząszczy. Dolną wartość progu zagrożenia należy brać pod uwagę przy słabym kwitnieniu.
Obecnie do zwalczania kwieciaka jabłkowca zarejestrowane są następujące preparaty:
- Actara 25 WG,
- Bulldock 025 EC,
- Calypso 480 SC,
- Decis 2,5 EC,
- Decis Mega 50 EW,
- Fastac 100 EC,
- Jetstac 100 EC,
- Karate Zeon 050 CS,
- Kung-Fu 050 CS,
- LambdaCe Z 050 CS,
- Pilar-Lambda-Cyhalotryna 050 CS,
- Sherpa 100 EC.
Przed przystąpieniem do wykonania zabiegów w/w preparatami należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączona do opakowania.