Mszyca śliwowo-trzcinowa (Hyalopterus pruni)

Biologia
Są to pluskwiaki równoskrzydłe o długości 1,5-2,9 mm. Założycielki rodu są zielone, dzieworódki jasnozielone, obficie pokryte woskiem z dwoma ciemnymi pasami w grzbietowej części. Jaja są czarne, błyszczące, pokryte wydzieliną woskową. Mszyca śliwowo-trzcinowa tworzy liczne kolonie na spodniej stronie liści. Zimują jaja ma młodych pędach śliwy oraz tarniny. Larwy wylęgają się w kwietniu, a dzieworodne samice po 3-4 tygodniach. Następnie rozwój jednego pokolenia mszycy trwa 2 tygodnie. W ciągu sezonu wegetacyjnego może pojawić się 13-16 pokoleń. W maju uskrzydlone osobniki przelatują na trzcinę. Na śliwach pozostaje jednak wiele mszyc, w których koloniach rozwijają się organizmy pożyteczne. Jesienią mszyce wracają na śliwy i zapłodnione samice składają jaja na powierzchni kory.

Szkodliwość
Mszyca śliwowo-trzcinowa żeruje głównie na śliwie i ałyczy. W wyniku jej żerowania dochodzi do zmniejszenia ilości asymilatów w roślinie oraz do wykształcania się słabszych przyrostów oraz zmniejszania plonowania. Mszyca ta wydala bardzo dużo spadzi, która pokrywa liście i owoce. Sprzyja to rozwojowi grzybów sadzakowych. Licznemu występowaniu tego szkodnika sprzyja wczesna, ciepła wiosna z umiarkowaną ilością opadów.

Zwalczanie
Obecnie do zwalczania mszyc na śliwach zarejestrowane są następujące preparaty:
-    Bulldock 025 EC,
-    Calypso 480 SC,
-    Decis Mega 50 EW,
-    Fastac 100 EC,
-    Jetstac 100 EC,
-    Karate Zeon 050 CS,
-    Kung-Fu 050 CS,
-    LambdaCe Z 050 CS,
-    Pilar-Lambda-Cyhalotryna 050 CS,
-    Pirimor 500 WG,
-    Sherpa 100 EC.
Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania. Należy pamiętać, że zwalczanie mszyc na śliwach ogranicza występowanie szarki (ospowatości śliw).
 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X