Owocówka śliwkóweczka (Laspeyresia funebrana)
Biologia
Jest to motyl o rozpiętości skrzydeł 12-14 mm. Skrzydła pierwszej pary są szare, a w końcowej części znajdują się po jednej – duże, ciemne plamy, obok których zauważalne są cztery niewielkie, czarne plamki w kształcie przecinków. Tylne skrzydła są jaśniejsze i szarobrązowe. Jajo jest wypukłe w formie tarczki. Gąsienica początkowo jest biała z czarną głową, a później intensywnie różowa o długości 10-12 mm. Zimują gąsienice owocówki śliwkóweczki w kokonach, w załamaniach kory oraz w ściółce pod drzewami. Przepoczwarczenie odbywa się w kwietniu i pierwsze dorosłe motyle pojawiają się pod koniec kwietnia i na początku maja. Owocówka śliwkóweczka lata w ciepłe wieczory i w drugiej połowie maja składa jaja na wyrośniętych zawiązkach owoców. Płodność samic wiosna wynosi od 35 do 50 jaj. Prawie po wylęgu gąsienica wgryza się do owocu i tam żeruje około 3 tygodnie. Następnie po zakończeniu rozwoju opuszcza owoc i na pniu drzewa albo w jego okolicy tworzy biały kokon. Ponad 50% gąsienic owocówki śliwkóweczki przepoczwarcza się w tym samym roku, a motyle pojawiają się w drugiej dekadzie maja. Płodność samicy w II pokoleniu jest wyższa niż I pokolenia i wynosi 150 jaj. Gąsienice II pokolenia znacznie obniżają wartość handlową owoców.
Szkodliwość
Owocówka śliwkóweczka jest to bardzo groźny szkodnik, który żeruje głównie na śliwie, ałyczy, brzoskwini, moreli, tarninie oraz czasem na wiśni i czereśni. W wyniku żerowania gąsienic wiosną w młodych zawiązkach, owoce przestają rosnąć i opadają. Żerująca gąsienica w dojrzewającym owocu wygryza jamkę w pobliżu pestki oraz zanieczyszcza owoc ziarnistymi odchodami. Tak uszkodzone owoce tracą wartość handlową.
Zwalczanie
W celu określenia progu zagrożenia owocówki śliwkóweczki należy od początku czerwca do końca sierpnia przeprowadzać obserwacje co 2 tygodnie na losowo wybranych 20 drzewach i przeglądać po 20 zawiązków. Wartość progu zagrożenia wynosi średnio 1-2 jaja lub świeże wgryzy. Do stwierdzenia terminu lotu owocówki śliwkóweczki – przeważnie I pokolenia wskazane jest zawieszanie pułapek feromonowych. Informacje o terminie lotu i składania jaj przez tego szkodnika można uzyskać, hodując motyle z zebranych w poprzednim roku gąsienic. Wskazane jest także śledzenie wiosną przebiegu temperatury, określając sumę temperatur efektywnych potrzebną do wylotu motyli owocówki śliwkóweczki, a wynoszącą 69°C, przy temperaturze zera fizjologicznego +7°C.
Obecnie do zwalczania owocówki śliwkóweczki dopuszczone są następujące preparaty:
- Agria - Lambda Cyhalotryna 050 CS,
- Arkan 050 CS,
- Bulldock 025 EC,
- Calypso 480 SC,
- Dimilin 480 SC,
- Karate Zeon 050 CS,
- Kirkuk B 050 CS,
- Kung-Fu 050 CS,
- LambdaCe Z 050 CS,
- Mospilan 20 SP,
- Pilar-Lambda-Cyhalotryna 050 CS,
- Runner 240 SC,
- SpinTor 240 SC,
- Steward 30 WG,
- Sumi-alpha 050 EC.
Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.