Przędziorek owocowiec (Panonychus ulmi)

Biologia
Jest to roztocz o wielkości 0,26 – 0,36 mm z czterema parami odnóży, początkowo jasnoczerwone, a później ciemnoczerwone. Na ciele widoczne są jasne wzgórki, z których wyrastają  szczecinki. Jaja zimowe są intensywnie czerwone, kształtu cebulkowatego, zaopatrzone w stylik. Natomiast jaja letnie zaraz po złożeniu są żółtawe, później pomarańczowe lub czerwone. Larwa ma trzy pary odnóży i jest dwukrotnie mniejsza od postaci dorosłej, bladopomarańczowa z wyraźnymi szczecinkami w grzbietowej części ciała. Protonimfa oraz deuteronimfa – kolejne stadia rozwojowe mają 4 pary odnóży, są większe i ciemniejsze od larwy. Zimują jaja złożone przez samice IV i V pokolenia na powierzchni kory, na młodych pędach i gałęziach. Czasem pędy wyglądają jakby były pokryte warstwą rdzy. W 1 cm2  złoża znajduje się średnio 1,5 tys. jaj, a ogólna ich liczba w złożu może przekraczać 20 tys. Larwy wylęgają się w okresie białego pąka śliw oraz różowego jabłoni. Następnie intensywnie żerują na najmłodszych liściach i tutaj rozwijają się około trzech tygodni. Samice letnich pokoleń składają jaja na dolnej stronie liści. Płodność samicy wynosi 75 jaj. W ciągu całego sezonu wegetacyjnego występuje 5 pokoleń przędziorka owocowca.

Szkodliwość
Przędziorek owocowiec żeruje na wielu drzewach i krzewach owocowych. Jednak najczęściej występuje na jabłoniach i śliwach. Larwy i dorosłe postacie przędziorka owocowca wysysają sok z komórek roślinnych, w wyniku czego, początkowo u podstawy liścia i wzdłuż nerwu głównego oraz na całej jego powierzchni widoczne są żółtawe plamki, które stopniowo łączą się ze sobą. Liść robi się szary, później żółknie, brązowieje i zasycha. Drzewa opanowane przez przędziorka owocowca słabiej kwitną i gorzej owocują.

Zwalczanie
W celu określenia progu zagrożenia przez przędziorka owocowca na jabłoni, należy w fazie różowego pąka kwiatowego, za pomocą lupy przejrzeć dokładnie spodnią stronę liści w ilości 200, po 1 rozetce z 40 losowo wybranych drzew. Próg zagrożenia wynosi średnio więcej niż 3 formy ruchome na liść. W przypadku określania progu zagrożenia przez przędziorka owocowca na śliwach, należy przed rozpoczęciem wegetacji przejrzeć po jednej 2-3 letniej gałęzi z 40 losowo wybranych drzew. W przypadku licznego występowania jaj, wskazane jest przeprowadzenie kolejnej lustracji w fazie bezpośrednio poprzedzającej biały pąk. W okresie od białego pąka do czerwca należy z 40 losowo wybranych drzew pobrać i przejrzeć po 5 liści po spodniej stronie. Próg szkodliwości wynosi średnio więcej niż 3 formy ruchome przędziorków na liść. Natomiast od lipca do końca sierpnia z 40 losowo wybranych drzew pobrać oraz przejrzeć po 5 liści po spodniej stronie. Wówczas próg zagrożenia wynosi średnio więcej niż 7 przędziorków na liść. Należy pamiętać, że występowanie czasami bardzo licznych jaj nie świadczy jeszcze o zagrożeniu. Warunki pogodowe wiosną mogą spowodować dużą śmiertelność larw przędziorka owocowca oraz innych gatunków przędziorków zimujących w postaci jaj. Działalność drapieżcy roztoczy może obniżyć liczebność występowania przędziorków. Zbędnie wykonywanymi zabiegami niszczone są drapieżne dobroczynkowate, w efekcie dochodzi do wzrostu liczebności populacji przędziorków w późniejszym okresie. Wiosenny przymrozek w czasie wylęgania się larw przędziorka owocowca powoduje dużą ich śmiertelność. Sucha i upalna pogoda w drugiej połowie maja oraz w czerwcu przyspiesza rozwój przędziorków. Szkodnik ten bardzo liczne występuje w sadach intensywnie chronionych chemicznie.
Obecnie do zwalczania przędziorka owocowca zarejestrowane są następujące preparaty:
- Apollo 500 SC,
- Catane 800 EC,
- Envidor 240 SC,
- Magus 200 SC,
- Nissorun 050 EC,
- Omite 30 WP,
- Omite 570 EW,
- Ortus 05 SC,
- Promanal 60 EC,
- Sanmite 20 WP,
- Treol 770 EC,
- Zoom 110 SC.
Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.
 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X