Toczyk gruszowiaczek (Leucoptera xitella)
Biologia
Jest to motyl z rodziny toczykowatych o długości ciała 3-5 mm oraz rozpiętości skrzydeł 5-7,5 mm. Skrzydła pierwszej pary są szare i błyszczące, a tylne szafranowożółtawe z dwiema białymi i czarnymi liniami. Gąsienice są jasnozielone z czarna głową, o długości 3 mm. Zimują poczwarki w białych oprzędach ukrytych w załamaniach kory bądź pęknięciach w zrakowaciałych ranach. Wylot dorosłych motyli tego szkodnika następuje, gdy drzewa są w fazie zielonego pąka kwiatowego i kończy się w czasie kwitnienia jabłoni. W słoneczne dni samice składają jaja na dolnej stronie liści. Płodność samicy toczyka gruszowiaczka to 30 jaj. Gąsienice po wylęgu wgryzają się do wnętrza liścia i żerują w nim 3 tygodnie. Następnie opuszczają miny oraz przepoczwarczają się na powierzchni blaszki liściowej w utworzonych wcześniej białych kokonach. Motyle drugiego pokolenia toczyka gruszowiaczka pojawiają się w lipcu.
Szkodliwość
Toczyk gruszowiaczek żeruje głównie na jabłoniach i gruszach. Gąsienice tego szkodnika minują liście powodując ciemnobrązowe plamy. Uszkodzone liście przedwcześnie opadają. Następnie gąsienice przepoczwarczają się w zagłębieniu szypułkowym owocu, co wpływa na znaczne obniżenie jego wartości handlowej. Gradacje toczyka gruszowiaczka występują co kilkanaście lat.
Zwalczanie
W celu określenia progu zagrożenia dla toczyka gruszowiaczka, należy w drugiej połowie czerwca i sierpnia na 10 losowo wybranych drzewach przejrzeć po 20 liści. W czerwcu próg zagrożenia wynosi 40 min na 400 liści, a w sierpniu 400 min na 400 liści. Obecnie do zwalczania toczyka gruszowiaczka zarejestrowane są następujące preparaty:
- Acetamip 20 SP,
- Ammo Super 100 EW,
- Calypso 480 SC,
- Dimilin 480 SC,
- Fastac 100 EC,
- Fury 100 EW,
- Kung-Fu 050 CS,
- LambdaCe Z 050 CS,
- Minuet 100 EW,
- Mospilan 20 SP,
- Pilar-Lambda-Cyhalotryna 050 CS,
- Rage 100 EW,
- Runner 240 SC,
- Sherpa 100 EC,
- Sumi-alpha 050 EC,
- Sumitox 20 SP,
- Titan 100 EW,
- Viper 20 SP.
Przed ich zastosowanie należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.