Pryszczarek jabłoniak (Dasyneura mali)

Biologia
Jest to muchówka z rodziny pryszczarkowatych o długości 1,5-2 mm. Jaj są czerwone i wydłużone. Larwy są walcowate, na początku kremowobiałe, następnie pomarańczowe lub pomarańczowoczerwone i beznogie. Zimują larwy w kokonach ziemnych, w wierzchniej warstwie gleby. Samice pryszczarka jabłoniaka wylatują w kwietniu oraz składają jaja na brzegach liści. Na jednym liściu jabłoni żeruje nawet po kilka larw tego szkodnika. Po żerowaniu larwy spadają na glebę i przepoczwarczają się. W ciągu sezonu wegetacyjnego rozwija się 3 pokolenia pryszczarka jabłoniaka.

Szkodliwość
Larwy pryszczarka jabłoniaka żerują na najmłodszych liściach jabłoni oraz powodują wyginanie ich brzegów do środka, deformacje i zaróżowienia. Bardzo duże straty szkodnik ten powoduje w szkółkach oraz w młodych nasadzeniach jabłoni. Nie został jeszcze opracowany próg szkodliwości dla pryszczarka jabłoniaka.

Zwalczanie
Obecnie do zwalczania pryszczarka jabłoniaka zarejestrowany jest środek Movento 100 SC. Przed jego zastosowaniem należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączona do opakowania.
 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X