Przedwczesne opadanie – jak stosować Topper?

 


W bieżącym sezonie po wyjątkowo niekorzystnym przebiegu warunków atmosferycznych w okolicach kwitnienia oraz zawiązywania owoców obawy o przedwczesne opadanie owoców niestety okazują się być jak najbardziej uzasadnione. W odmianach letnich, takich jak Paulared czy Delicates, bardziej niż zwykle zmagamy się z tym zjawiskiem, ale problem dotyczy również innych odmian późnych (np. Gloster, Ligol).

Taka sytuacja skłania do natychmiastowego podjęcia działań zapobiegających przedwczesnemu opadaniu jabłek w tym i tak wystarczająco trudnym sezonie. W związku z wieloma pytaniami sadowników o praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowego stosowania preparatu Topper 10 ST poniżej znajdują się podstawowe informacje o produkcie oraz praktyka jego stosowania również w innych krajach (np. Holandia).

• Środek z grupy regulatorów wzrostu i rozwoju roślin, przeznaczony do zapobiegania przedzbiorczemu opadaniu jabłek i gruszek oraz poprawy wybarwienia owoców. Środek w formie tabletek rozpuszczalnych w wodzie, przeznaczony do stosowania przy pomocy opryskiwaczy sadowniczych.
• Substancją aktywną jest syntetyczna auksyna– trichlopyr, związek z grupy pochodnych kwasu pirydynokarboksylowego.

• Jak stosować? Termin zabiegu: Aplikacja jednorazowa na 3-4 tygodnie przed zbioremjest to bardzo istotny parametr, w związku z czym zaleca się dokonanie precyzyjnej oceny lub wykonanie zabiegu nieco wcześniej (5 TYGODNI), aby uniknąć spóźnionego zastosowania obniżającego skuteczność zabiegu (pomocny z pewnością będzie dodawany w tym sezonie do 2 opakowań Topper, płyn Lugola do wykonania testu skrobiowego) o Optymalna dawka:

▪ Jabłonie 15–20 tabletek na hektar

▪ Grusze 10-15 tabletek na hektar o Zalecana ilość wody: 1000 l/ha, jednak według przeprowadzonych badań oceny skuteczności w niższych dawkach wody zastosowanie np.750 l/ha nie wpływa negatywnie na skuteczność o Mieszalność: Badania wykazały brak negatywnego wpływu na skuteczność zabiegu Topper 10 ST wykonanego w mieszaninie z preparatem Captan 80WG lub innym fungicydem o składzie- 25,2%boskalid 12,8%piraklostrobina

Jakie są korzyści ze stosowania? o wzrost wartości owoców (poprawa wielkości oraz wybarwienia) o brak wpływu na zdolność przechowalniczą owoców (nie stymuluje dojrzewania oraz nie pogarsza jędrności) o zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi (wietrzna i burzliwa pogoda) o poprawa logistyki zbioru owoców o brak pozostałości substancji aktywnej w owocach 

Arysta LifeScience, Szymon Matysiak 

Obraz1Kontrola 31.10.2013 (R. Boskoop)

Obraz2Topper 31.10.2013 (R. Boskoop) 

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Ochrona jabłek przed chorobami przechowalniczymi cz. I

Sadownicy polują

X