Jedno jabłko dziennie może uchronić przed chorobą Alzheimera
„Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”. Okazuje się, że przysłowie to może być bardzo prawdziwe, szczególnie jeśli chodzi o walkę z demencją. Międzynarodowe badanie wykazało, że jabłka są bogate w substancje chemiczne, które napędzają neurony, poprawiając pamięć. Coraz więcej badań potwierdza korzyści zdrowotne fitochemikaliów – organicznych związków naturalnie występujących w owocach.
Przeprowadzone na myszach eksperymenty wykazały, że istota szara wzrosła po wstrzyknięciu gryzoniom fitoskładników, takich jak flawonoidy, w które są bogate w owoce i warzywa. Efekty były podobne do tych obserwowanych po ćwiczeniach, które mogą również poprawić funkcjonowanie mózgu.
Profesor Gerd Kempermann z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych, twierdzi, że te składniki pokarmowe są „niezbędne do utrzymania funkcji poznawczych”. Jego zdaniem „mogą mieć pozytywny wpływ na różne części ciała - w tym mózg”.
Przeciwutleniacze tłumią stany zapalne i wzmacniają układ odpornościowy. Badacze pobrali komórki macierzyste z mózgów gryzoni laboratoryjnych i wyhodowali je na płytkach Petriego. Po dodaniu ekstraktów z jabłek, takich jak kwercetyna czy DHBA (kwas dihydroksybezoesowy), więcej neuronów rosło, a mniej umierało.
„Wysokie stężenia fitoskładników z jabłek stymulują tworzenie nowych neuronów – proces zwany neurogenezą” – wyjaśnia Kempermann.
Wyniki, opublikowane w "Stem Cell Reports", zostały potwierdzone w badaniach z udziałem myszy. Komórki macierzyste rozmnażały się i wytwarzały więcej neuronów po dodaniu przez naukowców dużych dawek kwercetyny lub DHBA.
W szczególności dotyczyło to różnych struktur w mózgu dorosłego, w tym hipokampu – części mózgowia, która odpowiada przede wszystkim za pamięć długotrwałą i przestrzenną
"Jabłka zawierają związki pro-neurogenne" zarówno w skórce, jak i w miąższu” - piszą autorzy badania w swoim raporcie.
Kwercetyna znajduje się w skórce jabłka. Pigment ten dodaje koloru owocom i należy do rodziny flawonoidów. DHBA to naturalny konserwant niezwiązany z flawonoidami. Odpowiada za nadanie owocom charakterystycznego aromatu. Obie substancje chemiczne działają jednak w podobny sposób, chroniąc komórki poprzez niszczenie szkodliwych wolnych rodników.
Naukowcy są przekonani, że kwercetyna i DHBA działają łącznie, aby wspomagać neurogenezę i funkcje mózgu, gdy są spożywane w dużych ilościach.
„Efekty były porównywalne do tych obserwowanych po wysiłku fizycznym - znanym bodźcu neurogenezy” – mówi Kempermann SWNS.
Jednak, co ciekawe, autorzy badania twierdzą, że kiedy myszy otrzymały sok jabłkowy, nie było korzyści dla zdrowia mózgu, ponieważ zawiera on mniejsze ilości dobroczynnych składników.
Odkrycia te mogą mieć znaczenie dla ochrony przed chorobą Alzheimera. Ponieważ nie ma lekarstwa na tę chorobę, zwraca się uwagę na czynniki stylu życia, które mogą pomóc zatrzymać lub opóźnić jej rozwój.
Komentarze
Wszystko jest trucizna i wszystko jest lekarstwem.kwestia dawki
Skoro jest taka zdrowa to włóż głowe do beczki zanim zaczniesz pryskać cieczą
dursban to świństwo i to rozumiem, ale niezdrowego jest w cieczy, bo tego nie słyszałem?