Opinia Copa-Cogeca w stosunku do nowej polityki handlowej Unii Europejskiej

W czerwcu 2020 r. Komisja Europejska rozpoczęła przegląd polityki handlowej UE, który doprowadzi do przyjęcia zmienionej strategii. Publikacja miała miejsce 18 lutego br. Jego celem jest nadanie polityce handlowej nowego kierunku w zmieniającym się kontekście globalnym (zrównoważoność, zmiany klimatu itd.), który będzie zgodny z priorytetami UE oraz będzie wspierał odbudowę po kryzysie spowodowanym koronawirusem. Dotyczy to w dużym stopniu również produkcji ogrodniczej. Copa-Cogeca jako reprezentacja rolnicza odniosła się do proponowanych rozwiązań.

Społeczność rolnicza uważa, iż nie jest to rewolucja lecz ewolucja, ale jest zadowolona z publikacji przeglądu handlowego w sprawie otwartej strategicznej autonomii. Europejskie środki spożywcze zyskują coraz większe uznanie ze względu na swój zrównoważony charakter. Europa jest de facto znana ze swojej bezpiecznej, zrównoważonej, wysokiej jakości żywności. Opowiadamy się za handlem, pod warunkiem, że jest uczciwy, wyważony i przejrzysty.

W 2019 r. unijny łańcuch rolno-spożywczy osiągnął bilans handlowy netto w wysokości 31,9 mld euro. Eksport produktów rolno-spożywczych w dużej mierze przyczynia się do osiągnięcia nadwyżki handlowej netto w UE (1/3 całkowitego bilansu handlowego netto UE), tworząc w ten sposób miejsca pracy na obszarach wiejskich i zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe. Niemniej jednak, eksport nie jest celem samym w sobie. Celem jest tworzenie wartości dodanej, która przekładać się będzie na korzyści dla rolników i spółdzielni rolniczych. Mimo pozytywnego bilansu handlowego unijni rolnicy jak dotąd nie odczuli, by tworzył on prawdziwą wartość na poziomie gospodarstw.

Naszym zdaniem, obejmując rolę światowego lidera musimy tworzyć równe warunki konkurencji dla wszystkich podmiotów w handlu międzynarodowym. Musimy też promować wszystkie aspekty równowagi i sprawić, by z korzyści wynikających z handlu czerpali również producenci.

Ograniczenia i obowiązki, których muszą przestrzegać europejscy producenci, powinny dotyczyć również przywozu do UE i być regularnie monitorowane. Jeżeli mamy zmierzyć się z zaostrzonymi restrykcjami dotyczącymi upraw i wyższymi normami produkcji wynikającymi z ram UE (Zielony Ład, strategia „od pola do stołu”, strategia na rzecz różnorodności biologicznej i WPR) to oczekujemy uczciwego traktowania. Co więcej, trzeba wziąć pod uwagę ocenę skumulowanych skutków, zwłaszcza w odniesieniu do dostępu do rynku w sektorach wrażliwych.

Copa-Cogeca preferuje wielostronne umowy handlowe. Europejscy rolnicy i ich spółdzielnie od zawsze uważają, że negocjacje na szczeblu WTO powinny nadal stanowić podstawę unijnej strategii handlowej, zwłaszcza w odniesieniu do sektora rolnego. Popieramy WTO i ewentualne nowe pomysły dotyczące międzynarodowej dyscypliny handlowej.

Popieramy dążenia do usunięcia nieuzasadnionych barier w handlu, z jakimi borykają się kraje eksportujące produkty rolno-spożywcze (jak regionalizacja, UE traktowana jako jednolity organizm, środki antydumpingowe i antysubsydyjne).

Popieramy położenie większego nacisku w komunikacji na uczciwą konkurencję i lepsze egzekwowanie i wdrażanie umów o wolnym handlu i zasad handlowych. Dotyczy to zwłaszcza dostępu do naszego rynku. Bardzo ważne jest, byśmy wszyscy promowali międzynarodowy handel, by znaleźć nowych partnerów handlowych i przedstawić szeroko zakrojone korzyści już ugruntowanym jak i nowym podmiotom.

Artykuł powstał na podstawie dokumentu UE BILAT(21)150\9

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+1 #3 Roman 2021-03-21 11:53
Wszelkie regulacje dotyczące tylko części rynku są moim zdaniem bez sensu.
Albo wszyscy albo nikt.
Bo tracą tylko ci co dostosowali się do nowych norm i wymagań.
Od zawsze gorsze wypiera lepsze.
Cytować
-3 #2 bóg 2021-03-21 06:38
ten kto ma dużo bedzie mieć dużo wiecej a tmu kto nic nie ma wszystko zabiorą,tak powiada pismo
Cytować
-3 #1 ujek 2021-03-20 19:36
Miałem już tyle wątpliwości a tu opinia Copa-Cogeca w stosunku do nowej polityki handlowej Unii Europejskiej wyjaśnia wszystko...
Cytować

Powiązane artykuły

X