Rolnictwo jutra w perspektywie nowego budżetu UE
Dyskusja nad budżetem Unii Europejskiej i kształtem Wspólnej Polityki Rolnej w perspektywie 2014–2020 wchodzi w ostatnią fazę. Polska bierze w niej aktywny udział, o czym informował na konferencjach prasowych (25 i 26 października) Stanisław Kalemba, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Główny nacisk położony jest na wyrównanie płatności bezpośrednich: brak wyrównania płatności może podważyć wspólnotowy charakter Wspólnej Polityki Rolnej i zgodność poprawnego kształtu płatności bezpośrednich z Traktatem o funkcjonowaniu UE. Wyrównanie warunków uzasadniają po pierwsze koszty produkcji, rosnące ceny paliwa, nawozów, środków ochrony roślin, a po drugie wyższe plony – argumentował Minister. Minimum, jakiego oczekujemy, to wyrównanie płatności do poziomu średniej europejskiej, tj. 265 euro/ha (takie stanowisko przekazał min. Kalemba m.in. podczas debaty orientacyjnej na temat płatności bezpośrednich na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa 22 października w Luksemburgu).
W ramach II filara oczekujemy utrzymania co najmniej takiego samego poziomu wsparcia, z jakim mamy do czynienia w obecnej perspektywie finansowej, a mianowicie minimum 13,5 mld euro. W sumie spodziewamy się, że Polska otrzymała na rolnictwo 34,5 mld euro.
Stanisław Kalemba zapowiedział podpisanie umowy partnerskiej z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, co umożliwi obszarom wiejskich, a więc 93% powierzchni naszego kraju skuteczniejsze wykorzystanie środków z funduszu polityki spójności: To bardzo ważne, aby realizować inwestycje infrastrukturalne również tam, na przykład w postaci dróg lokalnych.
Szef resortu poinformował również, że prawdopodobnie nie dojdzie do połączenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego: dotychczasowa analiza pokazała, że takie połączenie nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Duże koszty pociągnęłaby modernizacja systemów informatycznych oraz zmiana zajmowanych do tej pory lokali. Ponadto spowodowałoby to olbrzymi i niepotrzebny chaos. Pracę agencji można poprawić bez ich łączenia, na przykład poprzez ograniczenie liczby etatów. Potwierdził też plan stworzenia jednej instytucji odpowiedzialnej za kontrolę bezpieczeństwa żywności – Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii, powstałej w wyniku połączenia dotychczas funkcjonujących inspekcji. Resort projektuje też powołanie Funduszu Gwarantowanych Świadczeń za Sprzedane Produkty Rolne, który będzie finansował należności producentów rolnych w przypadku niewypłacalności odbiorcy. Dochody funduszu stanowić będą m.in. 0,1% wartości netto zakupionych produktów rolnych będących przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz środki odzyskane przez ARR z tytułu roszczeń.