Czy kaki można uprawiać w Polsce?
netak
Kilka miesięcy temu owoce kaki, czyli hebanowca, w większej ilości pojawiły się sieciach handlowych. Ceny były wyjątkowo atrakcyjne i zapewne wielu Polaków je kupiło z ciekawości. Później PAP podał informację promującą owoce i… ceny znacznie wzrosły.
Wydaje się powszechnie, że hebanowiec to jedna z wielu cieplarnianych roślin egzotycznych, ale okazuje się, że jest uprawiany także w krajach o umiarkowanym klimacie, jak Chiny, Japonia czy Korea, a niektóre z odmian wytrzymują spadek temperatury do minus 30 st. C! Są także odmiany rosyjskie i ukraińskie, które zapewne byłby nam bliższe.
Czy zatem można je uprawiać w naszej szerokości geograficznej?
![Kaki-Rojo-Brillante-Persimon](http://e2b73a5jvy6.exactdn.com/images/stories/owoce/Kaki-Rojo-Brillante-Persimon.jpg)
Drewno znajduje zastosowanie (tware i kruche).
Miąższ owoców kaki jest w całym przekroju zabarwiony na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Zawiera dużo karotenoidów oraz witaminę A, C, substancje przeciwutleniające, minerały i błonnik w dużych ilościach. Zaleca się jedzenie kaki w leczeniu zaburzeń widzenia, anemii, jako środek moczopędny, w chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym, w leczeniu stanów zapalnych gardła, kaszlu, jelit, miażdżycy oraz jako środek pobudzający wzrost włosów.
Liście w medycynie wschodniej używane są do leczenia nowotworów, zmniejszają krzepliwość krwi, obniżają ciśnienie i poziom cholesterolu. Wyciąg z hebanowca hamuje rozwój białaczki.
Drzewo (do 8 metrów wysokości o oryginalnym pokroju) pochodzi z Azji Wschodniej i jest najstarszym gatunkiem sadowniczym uprawianym w Chinach Północnych, Korei Południowej i Japonii.
Temperatury w Polsce są wystarczające do całorocznej uprawy na zewnątrz pod warunkiem, że drzewo zostanie posadzone na stanowisku bezwietrznym i nasłonecznionym w najcieplejszych rejonach Polski. Jest to najbardziej wytrzymała roślina egzotyczna. Młode drzewo wymaga okrywania części podziemnej i nadziemnej po posadzeniu. Bywa uprawiana w donicy.
Zapraszamy do obejrzenia filmu: http://youtu.be/g0rEqjokp5Q
Druga część artykułu: http://www.e-sadownictwo.pl/wiadomosci/innowacje/2070-kaki-jablko-orientu
Źródło: www.aptekafamilijna.pl, www.starkl.pl, www.sedi-fruits.at, dbajozdrowie.blogspot.com
www.itum.com.pl, www.poradnikzdrowie.pl
Komentarze
_
_