Zakaz pakowania owoców w plastik. Polska weźmie przykład z Hiszpanii i Francji?
Grupa posłów pod koniec września złożyła w ministerstwie klimatu interpelację w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży świeżych owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. Takie przepisy wchodzą w życie we Francji w 2022 r. i w Hiszpanii w 2023 r.
„Według hiszpańskich mediów sprzedaż owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach zostanie w Hiszpanii zakazana. Zakaz będzie obowiązywał w przedsiębiorstwach detalicznych (zarówno w sklepach osiedlowych, jak i supermarketach) od 2023 r. Jest to jeden ze środków przewidzianych w dekrecie królewskim w sprawie opakowań i odpadów, który rząd hiszpański obecnie finalizuje.
Zakaz pakowania w przypadku owoców i warzyw będzie dotyczył partii o wadze poniżej półtora kilograma. Jest to zakaz podobny do tego zawartego we francuskiej ustawie antyodpadowej, która wejdzie w życie w tym kraju w 2022 roku. Jak można przeczytać w tamtejszych mediach, oba te kraje dążą do „najskuteczniejszej walki z nadużywaniem opakowań”, ostrzegając jednocześnie, że „zanieczyszczenie plastikiem już przekroczyło wszelkie granice”. – możemy przeczytać w interpelacji.
Pod interpelacją podpisała się grupa 25 posłów Koalicji Obywatelskiej. Politycy pytają: czy ministerstwo prowadzi prace nad regulacjami prawnymi prowadzącymi do ograniczenia użycia plastiku w handlu, ze szczególnym uwzględnieniem pakowania w plastik owoców i warzyw? Jeśli tak, to na jakim etapie znajdują się ww. prace? Jeśli nie, dlaczego ww. prace nie są prowadzone? Czy ministerstwo dostrzega problem nadużywania plastiku w codziennym życiu Polaków oraz wywołane przez to negatywne skutki dla zdrowia obywateli? Jakie działania dotychczas podejmowało ministerstwo w tej kwestii?