Większy opad zawiązków spowodowany deficytem wody

Warunki pogodowe w trakcie zimy w sezonie 2021/22 były sprzyjające dla drzew i krzewów owocowych. Obfite opady deszczu na jesieni 2021 r. umożliwiły zgromadzenie dostatecznej ilości wody w glebie. Natomiast stosunkowo łagodne spadki temperatur pod koniec roku pozwoliły roślinom na optymalne wejście w stan spoczynku fizjologicznego. Mimo nieznacznych tylko opadów śniegu na przeważającym obszarze kraju i w konsekwencji braku trwałej okrywy śnieżnej, nie odnotowano istotnych uszkodzeń mrozowych drzew i krzewów w sadach.

Okres wegetacyjny w 2022 r. rozpoczął się bez większych opóźnień. Rozwój roślin został jednak spowolniony ze względu na niedostateczną ilość opadów. Brak deszczu prowadzący do wystąpienia suszy glebowej odczuwalny był zwłaszcza w marcu. Warunki pogodowe uległy poprawie na początku kwietnia, lecz w kolejnych tygodniach zasoby wody zgromadzonej w gruncie zaczęły się wyczerpywać.

Kwitnienie drzew w sadach i krzewów na plantacjach jagodowych na przeważającym obszarze kraju było intensywne i przebiegało w dobrych warunkach, chociaż lokalnie stwierdzano nieznaczne opóźnienia. Obloty zapylaczy ocenia się jako dostateczne, jednak z uwagi na pogłębiający się deficyt wody, może dochodzić do słabszego wiązania owoców i większego opadu zawiązków. Niewielki wpływ na kondycję roślin i świeżo tworzonych owoców miały natomiast majowe przymrozki. W przypadku upraw malin, czynnikiem ograniczającym owocowanie na pędach dwuletnich mogą być uszkodzenia powstałe w ubiegłym roku w wyniku intensywnych opadów gradu.

Mimo braku okrywy śnieżnej, która pełni rolę ochrony termicznej dla zimujących roślin, plantacje truskawek na przeważającym obszarze kraju nie ucierpiały podczas zimy 2021/22. Ze względu na przymrozki i silne wiatry występujące na początku okresu wegetacyjnego, w części regionów kraju dochodziło jednak do uszkodzeń liści truskawek. Skala zniszczeń nie była jednak znacząca. Głównym problemem obserwowanym na plantacjach truskawek w większości regionów kraju jest deficyt wody. Był on szczególnie dotkliwy w okresie kwitnienia roślin i zawiązywania owoców. Brak opadów może prowadzić do zmniejszenia potencjału plonotwórczego roślin.

źródło: GUS

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+4 #6 Guest 2022-05-31 20:05
Cytuję sprawiedliwy:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
I chwała naturze za to!


To wina Tuska że spada

Pewnie,że Tuska wywołał suszę żeby nas zniszczyć ,a pózniej sprowadzi do nas niemieckie jablka


Jarosław zbawPolskę nas uratuje
Zrobi jabłonka +
Dopłaci 100 zł do każdego drzewka

Szykujta chłopy walizki na kasiore
Cytować
+5 #5 sprawiedliwy 2022-05-31 18:31
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
I chwała naturze za to!


To wina Tuska że spada

Pewnie,że Tuska wywołał suszę żeby nas zniszczyć ,a pózniej sprowadzi do nas niemieckie jablka
Cytować
+4 #4 sprawiedliwy 2022-05-31 18:25
Cytuję Guest:
I chwała naturze za to!

Trzeba na przyszły rok więcej dosadzić,żeby wyrównać straty 5mil.ton trzeba utrzymać
Cytować
+5 #3 Guest 2022-05-31 13:58
Cytuję Guest:
I chwała naturze za to!


To wina Tuska że spada
Cytować
+4 #2 Guest 2022-05-31 13:58
Nieważne ile spada

Ważne ile zostaje
Cytować
+2 #1 Guest 2022-05-31 13:10
I chwała naturze za to!
Cytować

Powiązane artykuły

Opad świętojański – zadbajmy o przyszły plon

Sypie się

Sadownicy polują

X