Produkcja jabłek w Polsce przekroczyła 4,2 mln ton

Zbiory owoców z drzew w sadach są obecnie oceniane na ponad 4,7 mln t, tj. o ok. 6% więcej od produkcji z roku poprzedniego. Produkcja jabłek przekroczyła 4,2 mln ton i była o 5% większa niż w 2021 r. - poinformował GUS.

Łagodny przebieg zimy w 2021 r. spowodował, że kondycja drzew w sadach owocowych na początku 2022 r. była bardzo dobra. Nie zanotowano też poważnych uszkodzeń mrozowych. Ze względu na niskie temperatury i brak opadów deszczu na początku okresu wegetacyjnego kwitnienie i zawiązywanie owoców nastąpiło z opóźnieniem po newralgicznym okresie wiosennych przymrozków. Utrzymujący się deficyt wody i mała wilgotność powietrza przyczyniły się do wzmożonego opadu kwiatów oraz zawiązków owoców. Problem ten ujawniał się zwłaszcza na plantacjach nienawadnianych i zaniedbanych. Relatywnie długi okres występowania wysokich temperatur powietrza w lipcu i sierpniu oraz mała podaż wody opadowej wpływały niekorzystnie na jakość plonu handlowego powodując drobnienie owoców. Sytuacja poprawiła się we wrześniu i październiku, gdy spadek temperatur i wzrost ilości opadów deszczu wpłynął na przyrost masy handlowej owoców odmian późnych. W bieżącym sezonie rzadziej niż w ubiegłych latach, dochodziło do ekstremalnych zjawisk atmosferycznych (grad, wichury), powodujących straty w uprawach. Łączne zbiory owoców z drzew w bieżącym roku oszacowano na ponad 4,7 mln t, czyli o 6% więcej od poziomu uzyskanego w poprzednim roku.

Produkcja jabłek przekroczyła 4,2 mln ton i była o 5% większa niż w 2021 r. Zbiory gruszek oceniono na 80 tys. t, czyli o 17% więcej niż przed rokiem.

Warunki pogodowe przyczyniły się do wzrostu do poziomu 132 tys. t, tj. o 12% więcej niż rok wcześniej zbiorów śliwek. Owoce były jednak słabszej jakości, a z powodu dobowych wahań temperatury powietrza i opadów deszczu we wrześniu wiele z nich pękało i gniło na drzewach.

Produkcja owoców w sadach wiśniowych została oszacowana na ponad 183 tys. t, czyli o 10% więcej niż w 2021 r., a zbiory czereśni zwiększyły się o 30% do poziomu 77 tys. ton.

Z powodu wysokich temperatur i długiego okresu wegetacyjnego w bieżącym roku łączna produkcja brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich została oceniona na prawie 22 tys. t, tj. o 50% więcej niż w roku poprzednim.

źródło: GUS

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+1 #3 Ekonom 2022-12-20 10:24
Cytuję Tadek:
GUS sadzi GUS pielęgnuje GUS pryska GUS zbiera GUS sprzedaje jakaż to wszechwiedząca instytucja białych kołnierzyków za nasze pieniądze


Każdy chłop wiosna wiedział,że w tym roku wszystko zmarzło

I nima kapka

Co się stało że cyny też nima??
Cytować
-3 #2 Ekonom 2022-12-18 04:52
Cytuję Tadek:
GUS sadzi GUS pielęgnuje GUS pryska GUS zbiera GUS sprzedaje jakaż to wszechwiedząca instytucja białych kołnierzyków za nasze pieniądze


Wystarczy,że co roku chłop narzeka

Nima japka...w tym roku tez tak bylo
Cytować
+5 #1 Tadek 2022-12-17 04:48
GUS sadzi GUS pielęgnuje GUS pryska GUS zbiera GUS sprzedaje jakaż to wszechwiedząca instytucja białych kołnierzyków za nasze pieniądze
Cytować

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X