Umowa koalicyjna. Zapis dotyczący rolnictwa
Stworzyliśmy bardzo szeroki wspólny mianownik spraw, które chcemy zrealizować. One dotyczą przedsiębiorców i pracowników. Dotyczą edukacji i ochrony zdrowia. Dotyczą wsi, rolnictwa i wielkich metropolii. Dotyczą praw kobiet – powiedział prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.
W piątek 10 listopada przedstawiciele dotychczasowej opozycji – PSL, Polski 2050, Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy – w Senacie podpisali umowę koalicyjną.
– To pierwsze zobowiązanie, które stawaliśmy przed sobą, które wam składaliśmy w kampanii wyborczej, idąc jako różne komitety wyborcze, dzisiaj realizujemy. Mamy plan, mamy program dla Polski – powiedział lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Bez tego porozumienia nie będzie kolejnych etapów.
– A kolejne etapy to jest bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo każdej polskiej rodziny. To jest dobrobyt, życie w najpiękniejszym kraju na świecie, w naszej ukochanej Rzeczypospolitej. To jest wszystko, co łączy niezależnie, skąd pochodzimy i jacy jesteśmy, jakie mamy światopoglądy. Wszystkiego nie da się zapisać do jednego mianownika, ale stworzyliśmy bardzo szeroki wspólny mianownik spraw, które chcemy załatwić, zrealizować. One dotyczą przedsiębiorców i pracowników. Dotyczą edukacji i ochrony zdrowia. Dotyczą wsi, rolnictwa i wielkich metropolii. Dotyczą praw kobiet, pomyślności rodziny – podkreślił prezes PSL.
Dziękując stronom umowy koalicyjnej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział: Przed nami wielka odpowiedzialność.
– Bierzemy pełną odpowiedzialność za losy Polski. Każda Polka i każdy Polak może czuć się bezpiecznie. Zrobimy wszystko, aby zrealizować postanowienia umowy koalicyjnej – zapewnił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Umowa koalicyjna składa się z trzech części: programu, deklaracji rozliczenia rządów Prawa i Sprawiedliwości, a także organizacji pracy i podziału najważniejszych stanowisk w prezydium Sejmu, prezydium Senatu oraz Radzie Ministrów.
Najważniejsze założenia programowe umowy koalicyjnej:
- Zapewnienie legalności funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz sądownictwa konstytucyjnego. Przywrócenie konstytucyjnego i apolitycznego kształtu Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego.
- Zagwarantowanie podwyżek dla nauczycieli oraz pracowników służby publicznej w tym administracji, prokuratury i sądów.
- Podniesienie nakładów na NFZ oraz wprowadzenie mechanizmu oddłużania szpitali.
- Efektywne zwiększenie wydatków na edukację. Zapewnienie zdrowych posiłków w szkołach, unowocześnienie podstawy programowej oraz zapewnienie płynnego języka angielskiego po podstawówce.
- Unieważnienie wyroku TK z 2020 roku dotyczącego dostępności aborcji. Przywrócenie państwowego finansowania procedury in vitro. Zapewnienie dostępu do bezpłatnych badań prenatalnych
- Walka z dyskryminacją. Mowa nienawiści ze względu na płeć lub orientację seksualną będzie ścigana z urzędu.
- Przyspieszenie transformacji energetycznej. Zwiększenie udziału w miksie energetycznym Odnawialnych Źródeł Energii oraz opracowanie programu rozwoju energetyki jądrowej.
- Odpolitycznienie mediów publicznych.
A co z rolnictwem?
Poniżej fragment odnoszący się do tej kwestii:
źródło: PSL
Komentarze
Ekonom też pierwszy szkudnik portalu
Cukier też