Spadek sprzedaży środków ochrony roślin
Sprzedaż środków ochrony roślin na potrzeby rolnictwa w 2022 r., w porównaniu z rokiem poprzednim, zmalała. Największy spadek sprzedaży odnotowały herbicydy i fungicydy - poinformował GUS.
Sprzedaż środków ochrony roślin na potrzeby rolnictwa w 2022 r. (w masie towarowej), w porównaniu z rokiem poprzednim, zmalała o 9,2% i wyniosła 71,6 tys. ton., do spadku sprzedaży ogółem najbardziej przyczyniły się spadki dwóch kluczowych rodzajów preparatów ochrony roślin tj. herbicydów o 4,8 tys. t i fungicydów o 4,2 tys. t (w ujęciu procentowym odpowiednio o 10,8% i o 16.4%). Niewielkie wzrosty w wartościach bezwzględnych sprzedaży zanotowano jedynie w przypadku insektycydów o ok. 214 t (o 6,3%) oraz regulatorów wzrostu o ok. 955 t (o 24,4%).
Z produkcji krajowej na rynek dostarczono ok. 19 tys. t środków ochrony roślin tj. niecałe 12% mniej niż w roku poprzednim i stanowiły one 26,6% sprzedaży ogółem. Krajowe podmioty dostarczyły blisko 1/3 podaży środków chwastobójczych, ok. 22% podaży środków grzybobójczych oraz jedynie nieco poniżej 1/10 podaży insektycydów i regulatorów wzrostu. W porównaniu z 2021 r. najbardziej spadła produkcja herbicydów tj. o 2,9 tys. t (o 18,2%), natomiast w przypadku krajowej produkcji fungicydów odnotowano nieznaczny wzrost tj. o 0,4% (4,7 tys. t).
W strukturze sprzedaży dominowały, tak jak w poprzednich latach, preparaty importowane, sprawdzono ich ponad 2 razy więcej od produkcji krajowej (o 60,5% podaży ogółem). Wolumen sprzedaży tych środków ochrony roślin wynosił 43,3 tys. ton. W strukturze produkcji importowanej nieco ponad połowę (53%) stanowiły herbicydy (22,8 tys. t), a ok. 30% środki grzybobójcze i bakteriobójcze (13,3 tys. ton). W porównaniu z rokiem ubiegłym także import ogółem zanotował znaczący spadek o 7,2 tys. t (o 14,2%), przy czym największy spadek dotyczył tonażu sprowadzanych fungicydów o ponad 5 tys. t (o 27,5%) oraz herbicydów o 2,8 tys. t (o 11,1%).
źródło: GUS
Komentarze
Ale papierosów nie zabraniają.
Znajomi wysyłali jabłko do Holandii i musieli zrobić badania na pozostałości .
Wyszło to co miało wyjść .
Po prostu nie kupować najtańszych Chińczyków.oni zrobią wszystko pod cenę.chcesz tanio to będzie tanio ale np połowa substancji aktywnej.
Duży importerzy chińszczyzny sami dają towar do badań i biorą ze sprawdzonych źródeł i nic ma wpadek
Temat przerabiany od kilku lat
A tak na marginesie to praktycznie wszystkie substancje aktywne preparatów są robione w Chinach
W Europie dodają wypełniacze i pakują w ladn pudełeczko a cena wzrasta 3 x bo musisz utrzymać koncerny i zapłacić za reklamę
Pewne to info???? Podaj źródło.
Z chin przypływają głównie insektycydy
Dobre ,skuteczne i zawierają to co mają zawierać
Dokładnie też mnie to Ciekawi bo wielokrotnie proponowano mi w sklepie zakup takich produktów. Może i by mnie cena skusiła ale przyznam szczerze że się bałem kupić bo nie ma żadnej gwarancji że to co kupuję zgadza się z tym co deklaruje sprzedawca. Ale ja z opłacalnością będzie tak dalej to coś czuję że prędzej czy później trzeba będzie to wypróbować
Tylko tych młodych to niewiele
Za to pełno dziadków emerytów
Czy GUS jest w stanie policzyć szarą strefę? Ponoć to legalnie przypływa z Chin tylko nie jako sor a substancje techniczne. To może być ciekawe