GUS sprawdzi jak rolnicy oceniają przeszłą i bieżącą koniunkturę w gospodarstwach rolnych
W dniach od 15 do 31 lipca br. na terenie całej Polski zostanie przeprowadzone Badanie Koniunktury w Gospodarstwach Rolnych (AK-R). Badanie dostarcza informacji o tym jak rolnicy oceniają przeszłą (poprzednie półrocze) i bieżącą koniunkturę w gospodarstwach rolnych oraz prognozują jej zmiany w następnym półroczu, w tym m.in. pokazuje opłacalność produkcji rolnej czy aktualny popyt na produkty rolne. Informacje te są niezbędne do podejmowania decyzji o kierunkach rozwoju rolnictwa na poziomie kraju, województwa, ale także każdej gminy.
Uczestnictwo jak największej liczby osób w badaniu jest kluczowe dla jego efektywności. Dlatego zależy nam na zaangażowaniu osób cieszących się zaufaniem społecznym w popularyzację badania. Jest dla nas niezmiernie ważne, aby nasi respondenci byli jak najlepiej poinformowani o prowadzonym badaniu, jego celu, metodach i bezpieczeństwie.
Osoby fizyczne, których gospodarstwa rolne zostały wylosowane do ww. badania mają obowiązek udzielić wymaganych informacji poprzez:
- samodzielne wypełnienie formularza przez Internet w dniach 15-19 lipca 2024 r., dostępnego na stronie https://badaniarolne2024.stat.gov.pl
- Aby wziąć udział w badaniu on-line, należy zalogować się za pomocą loginu z listu Prezesa GUS oraz numeru PESEL użytkownika gospodarstwa rolnego.
- rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego lub kontaktu bezpośredniego w dniach 22-31 lipca 2024 r.
Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej mogą udzielić wymaganych informacji poprzez:
- samodzielne wypełnienie formularza przez Internet w dniach 15-26 lipca 2024 r., dostępnego na stronie: https://raport.stat.gov.pl
- Aby wziąć udział w badaniu on-line, należy zalogować się za pomocą danych uwierzytelniających, z Portalu Sprawozdawczego GUS.
- rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego w dniach 29-31 lipca 2024 r.
Celem badania jest pozyskanie rzetelnych danych, które zostaną wykorzystane do analizy zmian w produkcji zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie. Otrzymane wyniki posłużą do kształtowania polityki rolnej i żywnościowej kraju. Korzystać z nich będą instytucje rządowe i samorządowe, naukowcy, ale także sami rolnicy, dla których mogą być one wskazówką przy podejmowaniu decyzji gospodarczych.
Więcej informacji nt. badań ankietowych oraz potwierdzenia tożsamości ankietera statystycznego można uzyskać również dzwoniąc na infolinię statystyczną 22 279 99 99; następnie wybrać wew. 7 i następnie 1_ badania ankietowe_rolne_). Telefon infolinii będzie czynny od 10 do 31 lipca br. w godz. 8:00-15:00 (z wyłączeniem sobót, niedziel) - opłata zgodna z taryfą operatora. A także na stronie: Ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym (AK-R) | BADANIA ROLNICZE | Badania Ankietowe (stat.gov.pl)
Komentarze